Հայաստանի մարզիկների լավագույն տասնյակի հավակնորդները
Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարարությունը հրապարակել է տարվա 10 լավագույն մարզիկների մրցույթին մասնակցող մարզիկների ցանկը:
Ընդգրկված են մրցաշրջան-2019-ում արդյունքներ գրանցած 25 մարզիկների անուններ, որոնք լավագույնս են հանդես եկել եւ մեդալներ նվաճել:
1. Արթուր Ալեքսանյան (հունահռոմեական ըմբշամարտ)- Եվրոպական խաղերի չեմպիոն, աշխարհի առաջնության արծաթե մեդալակիր:
2. Ռուբեն Ալեքսանյան (ծանրամարտ)- աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր, Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր
3. Կարեն Ասլանյան (հունահռոմեական ըմբշամարտ)- Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր
4. Արթուր Ավետիսյան (սպորտային մարմնամարզություն)- Համաշխարհային ուսանողական խաղերի չեմպիոն
5. Արսեն Բաղրյան (ուշու) – աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր
6.Հովհաննես Բաչկով (բռնցքամարտ) – Եվրոպական խաղերի չեմպիոն, աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր
7.Սլավիկ Գալստյան (հունահռոմեական ըմբշամարտ)- աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր
8.Սամվել Գասպարյան (ծանրամարտ)- Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալակիր
9.Դավիթ Գրիգորյան (սամբո) – Եվրոպական խաղերի փոխչեմպիոն, աշխարհի առաջնության բրոնզե մեդալակիր
10. Արթուր Դավթյան (սպորտային մարմնամարզություն)- Եվրոպական խաղերի չեմպիոն
11. Վահագն Դավթյան (սպորտային մարմնամարզություն) – Եվրոպական խաղերի փոխչեմպիոն, Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր
12. Տիգրան Կիրակոսյան (սամբո)- Եվրոպական խաղերի չեմպիոն, Եվրոպայի չեմպիոն
13. Արսեն Հարությունյան (ազատ ոճի ըմբշամարտ) – Եվրոպայի չեմպիոն
14. Արթուր Հովհաննսիյան (բռնցքամարտ) – Եվրոպական խաղերի չեմպիոն
15.Դավիթ Հովհաննիսյան (ծանրամարտ) – Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր
16.Մաքսիմ Մանուկյան (սամբո) – Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալակիր
17.Արսեն Ղազարյան (սամբո) – Եվրոպական խաղերի փոխչեմպիոն
18. Սիմոն Մարտիրոսյան (ծանրամարտ) – աշխարհի չեմպիոն, Եվրոպայի չեմպիոն
19. Գոռ Մինասյան (ծանրամարտ) – աշխարհի փոխչեմպիոն
20. Հակոբ Մկրտչյան (ծանրամարտ) – աշխարհի չեմպիոն, Եվրոպայի չեմպիոն
21. Գրիգոր Մխիթարյան (սամբո) – Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալակիր
22. Հենրիխ Մխիթարյան (ֆուտբոլ)- Ֆուտբոլի Հայաստանի հավաքականի կազմում դարձել է 3 գոլի հեղինակ, մասնավորապես ապահովելով հաղթանակ Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի հավաքականի հետ խաղում: Անգլիական «Արսենալի» կազմում դուրս է եկել Եվրոպայի լիգայի եզրափակիչ: Անվտանգության նկատառումներից ելնելով չի մեկնել Բաքու՝ հսկայական ճանաչություն է ապահովել Հայաստանի համար եւ նպաստել արցախյան հիմնախնդրի լուսաբանմանը համաշխարհային մամուլում:
23. Կարապետ Չալյան (հունահռոմեական ըմբշամարտ) – Եվրոպական խաղերի փոխչեմպիոն
24. Վահագն Չալյան (սամբո) – Եվրոպայի առաջնության արծաթե մեդալակիր
25. Արսեն Ջուլֆալակյան (հունահռոմեական ըմբշամարտ) – Եվրոպայի առաջնության բրոնզե մեդալակիր
Լավագույն մարզիկների ցանկում տեղ չեն գտել շախմատի Հայաստանի առաջատար Լեւոն Արոնյանը, արագ շախմատի Եվրոպայի չեմպիոն Գաբրիել Սարգսյանը, կայծակնային շախմատի Եվրոպայի փոխչեմպիոն Զավեն Անդրիասյանը:
Ինչպես նախորդ տարի, այս տարի եւս լավագույն 10-նյակը որոշվելու է SMS քվեարկության, նախարարությունում գրանցված ազգային հավաքականների մարզիչների եւ մրցույթի քվեարկության համար հավատարմագրված լրագրողների քվերակության արդյունքների համադրմամբ:
SMS քվերակությունն արդեն մեկնարկել է դեկտեմբերի 12-ին ժամը 10:00-ին եւ կտեւի մինչեւ դեկտեմբերի 25-ը ժամը 18:00-ն: Հավատարմագրված լրագրողների եւ մարզիչների քվեարկությունը տեղի կունենա դեկտեմբերի 25-ին մինչեւ ժամը 18:00-ն:
Էլեկտրոնային քվեարկությունը կատարվում է մրցույթի մասնակիցներից մեկ մարզիկի անհատական համարի նմուշով՝ 10-41 կարճ համարին հաղորդագրություն ուղարկելով: Մեկ հեռախոսահամարից հնարավոր կլինի ուղարկել ընդամենը մեկ կարճ հաղորդագրություն:
Լրագրողների եւ մարզիչների քվեարկությունը բաց է լինելու: