Մյանմայում կրկին երկրաշարժ է տեղի ունեցել
5,1 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ է գրանցվել Մյանմայի մայրաքաղաք Նայպիտավից 19 կմ հեռավորության վրա, «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ՝ հայտնում է Եվրոպական-միջերկրածովյան սեյսմոլոգիական կենտրոնը (EMSC):
Ցնցումը տեղի է ունեցել տասը կիլոմետր խորության վրա։ Այն գրանցվել է տեղական ժամանակով 15:50-ին (Մոսկվայի ժամանակով 12:20-ին):
Ուրբաթ օրը 7,7 մագնիտուդով երկրաշարժ է տեղի ունեցել Մյանմայում՝ Սագաինգ քաղաքից 12 կմ հեռավորության վրա։ Հրդեհի օջախը գտնվել է տասը կիլոմետր խորության վրա։ Ստորգետնյա ցնցումները զգացվել են նաև հարևան երկրներում՝ Բանգլադեշում, Հնդկաստանում, Թաիլանդում, Լաոսում և Չինաստանում։
Տեղի բնակիչները նաև հայտնել են, որ հեռախոսագծերը խափանվել են, իսկ էլեկտրամատակարարումը շատ վայրերում անջատվել է:
Վերջին տվյալներով՝ Մյանմայում զոհերի թիվը հասել է 1002-ի, վիրավորվել է 2376 մարդ։
Երկրում ՌԴ դեսպանատնից «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել են, որ ռուսաստանցիների զոհերի մասին տեղեկություններ չկան։
Աղետների կառավարման ազգային կոմիտեն արտակարգ դրություն է հայտարարել Սագաինգում, Մանդալայում, Մագուեյում, Բագոյում, հյուսիսարևելյան Շան նահանգում և Նեյփիտաու շրջանում:
Ռուսաստանը և Չինաստանը փրկարարներ, բժիշկներ և մասնագիտացված սարքավորումներ են ուղարկել որոնողափրկարարական աշխատանքների համար Մյանմա՝ երկրաշարժից տուժածներին գտնելու և փրկելու համար:
Թաիլանդի իշխանությունները Բանգկոկում արտակարգ դրություն են հայտարարել։ Վերջին տվյալներով՝ երկրի մայրաքաղաքում տեղի ունեցած երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է հինգի, 117 մարդ անհայտ կորած է համարվում։ Ռուսաստանցիների շրջանում զոհերի մասին տեղեկություններ չկան։