Երևան, 31.Մարտ.2025, 00:00 |
Սրբուհի Գալյանը լացակումած դուրս եկավ ԱԺ դահլ... Վարդան Ղուկասյանի ու Մարտուն Գրիգորյանի համաձ... Զգայուն թեմա է. մենք պետք է իրենց երեխաներին ... Դեսպան Խաչատրյանը և Նիկոլա Սարկոզին քննարկել ... 1 զոհ, 35 վիրավոր․ անցած 3 օրվա ընթացքում արձ... Միրզոյանը հանդիպել է Չեռնոգորիայի արտաքին և ե... Հորս արև բան չկա, 5 տարի ինչ գիտեք՝ էդ ա. ան... Վիլեն Գաբրիելյանի պահվածքը ՔՊ-ականի համար նոր... Վահե Հովհաննիսյանը հանդիպել է ԱՄՀ հայաստանյան... Արժանապատիվ Գյումրին մերժեց կեղծիքի ու հայրեն... Լարված իրավիճակ և բղավոցներ՝ ԱԺ-ում․ անհետ կո... Երևանում սեփական տանը կապված վիճակում հայտնաբ... Կենսաթոշակային քարտերով կատարվել է ավելի քան ... Փոխքաղաքապետի պաշտոնը չեմ զիջի, որ ինձ ձերբակ... Իսրայելական հարվածներից շուրջ 100 մարդ է զոհվ... Նախագահի նստավայրում տեղի է ունեցել Գերմանիայ... Մարտուն Գրիգորյանը, հուսով եմ՝ կանի այն, ինչ ... Կարծում եմ՝ հստակ է, որ Հայաստանը հրադադարի խ... Գյումրու ընտրությունների ընթացքում կատարված ը... Կոմիտեի նախագահը, նախարարները ԱԺ ում են․ անհե... Սպասվում է անձրև, օդի ջերմաստիճանը կնվազի Ներդրվում է ժամանակավոր անաշխատունակության և ... Ընդդիմության բոլոր հատվածները պետք է մի կողմ ... «Վտանգ կա, հասարակությունն ասում է՝ կրակում ե... Բաքուն վճռականորեն և անզիջում պահանջում է հրա... «Ես որ մտնեմ ներս, ինչ կլինի»․ անհետ կորածի ծ... ԿԸՀ-ն ամփոփել է Գյումրի համայնքի ավագանու ընտ... Մելիք-Ադամյան փողոցից հանվել է 59 թեղի, փոխար... Ընդդիմադիր ուժերը պետք է զերծ մնան միմյանց քն... Մեկ շաբաթում վավերացվել է ընդհանուր 2 մլն 401... Քննարկվել են Կառուցապատողների հայկական ասոցիա... Միասին կերտելու ենք մեր երազանքների համայնքը․... Գնդակն այժմ մյուս ընդդիմադիրների դաշտում է․ «... Որտեղ է Մարտուն Գրիգորյանը՝ նրա տեղը հայտնի չ... Երևանում «Volkswagen»-ը բախվել է «Իվանյանս» Ս... Տարադրամի փոխարժեքները այսօրվա դրությամբ Արցախցիների բողոքի ակցիան սոցապ նախարարության... Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել իսլա... Ոստիկանները երիտասարդների մոտ սառը զենք, ատրճ... Հատուկ օպերացիա՝ Երևանում. վնասազերծվել են օտ... Հաստատվել է հանրակրթական ուսումնական հաստատու... «Եվրադաշինքը» չի բողոքարկելու Գյումրիում ընտր... Քաղաքացիներն իրենց հարցերը, առաջարկները էլեկտ... Մեզ տրված քվեները չենք փոշիացնելու, այն ծառայ... Գերմանիայի նախագահի գլխավորած պատվիրակություն... Հայաստանը չի պատրաստվում վճարել ՀԱՊԿ անդամավճ... 1 զոհ, 1 վիրավոր. վթար` Երևան-Մեղրի ճանապարհի... Երևանում «Ռոսսիա մոլ»-ի ոսկու սրահից գողացել ... Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել... Պատրաստ ենք քվեարկել Վարդան Ղուկասյանի օգտին․... ՀՀ-ում ավագանու ընտրությունները դարձել են հան... Պետության սեփականության իրավունքն է վերականգն... Ադրբեջանը շարունակում է անկանոն կրակահերթերը,... Հալանդը կարող է լուրջ վնասվածք ունենալ. նա մա... Աշտարակ-Թալին կառուցվող ճանապարհի՝ երթևեկությ... Քաղաքացու ընտրությունը մեզ համար օրենք է․ Նիկ... Ի՞նչ եղանակ է սպասվում առաջիկա օրերին Ամփոփվել են Փարաքարի ավագանու արտահերթ ընտրու... Պլանային գազանջատումներ. հասցեներ Ջուր չի լինի. հայտնի են հասցեները ԿԸՀ նախնական տվյալները Գյումրուց Որոշ հասցեներում լույս չի լինելու Գործարկվելու է էլեկտրական շչակ Ներեցեք, որ դա ասում եմ, բայց սա արտասովոր է․... Մինչև 100 հազար դրամ փոխհատուցման հնարավորութ... Ամբողջությամբ վերահսկում էինք հանդիպումը, բայ... Գյումրիում 27 տեղամասի տվյալներով` առաջատարը ... Թող որ վերջապես սկիզբ դրվի ՔՊ-ից մեր հայրենիք... Գյումրու 36 տեղամասերում ընտրության արդյունքն... Ո՞ր ուժը քանի՞ մանդատ կստանա. նախնական պատկեր... ԿԸՀ-ն հրապարակել է Գյումրու 25 տեղամասերում ը... «Պարոն Ազիզյա'ն, ինչու՞ եք եկել Գյումրի», «Ըն... Բոլոր տեղերում ՔՊ-ն առաջատար է. Նազելի Բաղդաս... Ո՞ւմ հետ ՔՊ-ն կոալիցիա կկազմի Գյումրիում. հար... Գյումրիի համայնքապետարանը քաղաքացիների անձնակ... Գյումրու 14 ընտրական տեղամասերում ընտրության ... Փարաքար համայնքի ընտրության նախնական արդյունք... Գինովցած ՔՊ-ական պատգամավորին կուսակից ընկերն... ԿԸՀ-ն հրապարակել է Գյումրի համայնքի 82 ընտրատ... ՔՊ-ական Վիլեն Գաբրիելյանի արկածները ուղիղ եթե... Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը ժ... «Պարո՛ն մարզպետ, Լոռու աղետի գոտին թողել, եկե... ԿԸՀ-ն ներկայացրել է Գյումրու ՏԻՄ ընտրությունն... Մարտուն Գրիգորյանը բացարձակ առաջատար է 31/48-... Ու՞ր տարան քվեատուփը, ի՞նչ էիք անում բացված ք... Միկրոֆոնը կտամ գլխիդ. ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլե... ԿԸՀ-ն ամփոփել է Գյումրու 39 տեղամասի արդյունք... Գյումրիում բազմաթիվ հասցեներ հոսանքազրկվել են... Ժողովուրդ, որտեղ հաշվարկը չեք ավարտել, քվեաթե... Գյումրու 31/69 ընտրատեղամասում ձայների հաշվար... Ես սպասում էի էս հաղթանակին. Վալոդյա Գրիգորյա... ՔՊ շտաբում սուգ է, Փարաքարում ջախջախիչ պարտու... Տիկին Անահիտին տեղափոխել են ՁՊՎ. Բաբայան 31/46 ընտրատեղամասում Վարդան Ղուկասյանը ջախջա... Գյումրու երեք տեղամասերում ընտրության արդյուն... Գինովցած ՔՊ պատգամավորը Գյումրիում «բոլոլա» է... Փարաքարում ջախջախեցինք ՔՊ-ին. Մեսրոպ Առաքելյա... Գյումրու 15 ընտրատեղամասի տվյալների ամփոփմամբ... Փարաքարի թիվ 14/14 ընտրատեղամասում 1574 ընտրո... Ձայների հաշվարկի նախնական արդյունքը՝ Գյումրու...
Միրզոյանը Ղազախստանի ԱԳ նախարարին հրավիրել է Հայաստան
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել մամուլի համար ՂՀ փոխվարչապետ, ԱԳ նախարարի հետ հանդիպման արդյունքներով: Հայտարարության մեջ ասված է.
«Հարգարժան պարո՛ն նախարար,
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ ցուցաբերված ջերմ ու բարեկամական ընդունելության համար:
Ձերմությամբ եմ հիշում Ձեր այցը Երևան նախորդ տարի, որի ժամանակ կայացած քննարկումների արդյունքում հաջողվեց էականորեն ընդլայնել մեր երկկողմ օրակարգի, փոխգործակցության բովանդակությունը։
Սա իմ առաջին պաշտոնական այցն է Ղազախստանի Հանրապետություն, թեև քանիցս առիթ ունեցել եմ այցելելու ձեր երկիր այլ կարգավիճակով և ձևաչափերում: Վստահ եմ, որ այս այցը լավ հնարավորություն է՝ անդրադառնալու մեր երկու բարեկամ պետությունների միջև փոխգործակցության հիմնական ուղղություններով առաջխաղացմանը և քննարկելու նախորդ տարի Երևանի ու Աստանայի միջև բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության շնորհիվ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչմանը։ Նախորդ տարին, հիրավի, առանձնակի դինամիկ էր. շուրջ քսան տարվա ընդմիջումից հետո տեղի ունեցած երկու երկրների նախագահների փոխայցելությունները։ Ակնկալում ենք, որ ընթացիկ տարին նույնպես հագեցած կլինի երկկողմ փոխայցելություններով և համատեղ նախաձեռնություններով, որոնց ևս այսօր առիթ ունեցանք անդրադառնալու։
Այսօրվա մեր քննարկումներում, բնականաբար, անդրադարձել ենք երկկողմ համագործակցության առևտրատնտեսական բաղադրիչին։ Մենք միակարծիք ենք, որ երկկողմ առևտրաշրջանառության ներուժը զգալիորեն գերազանցում է ներկայիս ցուցանիշները։ Այս համատեքստում պայմանավորվել ենք կրկնապատկել ջանքերը մեր երկու երկրների կառավարությունների միջև 2024-25 թթ. առևտրատնտեսական համագործակցության «ճանապարհային քարտեզի» կյանքի կոչման, ինչպես նաև տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի հաջորդ նիստի անցկացման ուղղությամբ։ Միաժամանակ կարևորել ենք գործարար կապերի խթանումը՝ նախորդ տարի կազմակերպված հայ-ղազախական առաջին բիզնես ֆորումի և առաքելությունների օրինակով։
Իհարկե, անվիճարկելի է տնտեսական զարգացման և տարացիկ ներուժի առավելագույն իրացման միջև առկա փոխկապակցվածությունը։ Այս համատեքստում նախարար Նուրտլեուի հետ ընդգծել ենք տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմանը և տրանսպորտային-լոգիստիկ կապուղիների արդյունավետ կիրառմանն ուղղված ջանքերի համադրման պահանջվածությունն ու երկու երկրների կողմից դրան տրվող կարևորությունը։ Իհարկե, մենք մեծապես արժևորում ենք ղազախստանյան կողմից, այդ թվում՝ ամենաբարձր՝ նախագահի մակարդակով արտահայտված միանշանակ աջակցությունը Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին։ Այսօր խոսեցինք նաև տարածաշրջանի և դրանից անդին մյուս երկրների դրական արձագանքների ու նախագծի կյանքի կոչման մասին:
Ղազախստանցի գործընկերոջս հետ անդրադարձ ենք կատարել նաև երկկողմ փոխգործակցության այլ ուղղությունների, այդ թվում՝ էներգետիկայի, բարձր տեխնոլոգիաների, նորարար կրթության ոլորտներում, ինչպես նաև ապակենտրոնացված համագործակցությանը։ Թերևս այս բոլոր ուղղություններով համագործակցության զարգացման ճանապարհին կարևորել ենք նաև ուղիղ չվերթների շարունակական իրականացումը։
Նշածս բոլոր ոլորտներում նախաձեռնությունների արդյունավետ կյանքի կոչումը ոչ միայն միտված են երկու երկրների փոխշահավետ և ռազմավարական ուղղվածություն ունեցող գործընկերության խորացմանը, այլ նաև մարդկանց միջև շփումներին՝ երկու ժողովուրդների միջև փոխադարձ հարգանքի և ձևավերված բարեկամության շրջանակներում։ Ուստի, պատահական չէ մեր կողմից ցուցաբերվող ուշադրությունն այնպիսի միջոցառումներին, ինչպիսիք են մշակույթի օրերի անցկացումը. Ղազախստանում Հայաստանի օրերն անցկացվել են նախորդ տարվա հոկտեմբերին, իսկ շատ շուտով՝ ապրիլին, ակնկալում ենք Հայաստանում Ղազախստանի օրերի անցկացումը։
Հարգելի՛ գործընկերներ,
Նախարար Նուրտլեուի հետ մտքեր ենք փոխանակել նաև բազմակողմ հարթակներում մեր փոխգործակցության շուրջ։ Կարող ենք արձանագրել, որ ընդհանուր ընկալումներն ու փոխադարձ վստահությունը նպաստում են ապագայում ևս փոխշահավետ և կառուցողական երկխոսության ծավալմանը:
Բնականաբար, մեր այսօրվա քննարկումներին անդրադարձ ենք կատարել նաև տարածաշրջանային հարցերի։ Պարոն նախարարին ներկայացրել եմ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներն, այդ թվում՝ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցված լինելու փաստի, դրա ստորագրման ՀՀ առաջարկի, ինչպես նաև համապարփակ, կայուն խաղաղության հասնելու ՀՀ մյուս առաջարկների մասով:
Ինչպես բազմիցս առիթ եմ ունեցել նշելու, Հայաստանի դիրքորոշումը հստակ է․ երկու պետությունների տարածքային ամբողջականության ճանաչում և սահմանազատման գործընթացի իրականացում՝ Ալմա-Աթայի հռչակագրի դրույթների հիման վրա, ինչպես նաև տարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների բացում՝ առաջնորդվելով յուրաքանչյուր պետության ինքնիշխանության ու իրավազորության անվերապահ հարգման, ինչպես նաև հավասարության և փոխադարձության սկզբունքներով: Ակնհայտորեն, համապարփակ կարգավորման համար կարևոր է նաև մարդասիրական հարցերի հասցեագրումը, այդ թվում՝ անհայտ կորած անձանց ճակատագրերի պարզումը և ռազմագերիների ու պահվող քաղաքացիական անձանց ազատ արձակումը։
Նախարար Նուրտլեուն, իհարկե, մինչ այս էլ հանգամանալից տեղյակ էր ՀՀ տեսլականին, կառուցողական մոտեցումներին՝ հաշվի առնելով այն, որ նա գործընթացից անմասն չի մնացել, նախորդ տարի Ալմաթիում հյուրընկալել է իմ և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հանդիպումը։ Այսօր շեշտել եմ, որ երկար բանակցություններից հետո հիմա ժամանակն է ստորագրել համաձայնագիրը և առաջ շարժվել Հարավային Կովկասում խաղաղության հասնելու և տնտեսական հնարավորությունների բացման ուղղությամբ։
Պարո՛ն նախարար,
Ամփոփելով խոսքս՝ նշեմ, որ մեր միանման դիրքորոշումը պետությունների ինքնիշխանության, անկախության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ, ինչպես նաև շահագրգռվածությունը տարածաշրջանային տնտեսական և տրանսպորտային կապերի զարգացման և դիվերսիֆիկացիայի մեջ էլ ավելի են ընդլայնում մեր համագործակցության հորիզոնը:
Համոզված եմ՝ համատեղ ջանքերով կհաջողվի էլ ավելի զարգացնել և ամրապնդել ռազմավարական ուղղվածություն ունեցող մեր երկկողմ հարաբերությունները:
Եվս մեկ անգամ շնորհակալություն եմ հայտնում Ձեզ հրավերի, ջերմ ընդունելության և այսօրվա անկեղծ, արդյունավետ քննարկումների համար: Մեր այս փոխայցելություններն ու ակտիվ շփումները առավել ամուր ինստիտուցիոնալ հիմքի վրա են դնում մեր գործընկերությունը, ուստի սիրով հրավիրում եմ Ձեզ այցելել Հայաստան Ձեզ հարմար ժամկետներում»։