Երևան, 31.Մարտ.2025, 00:00 |
Ամբողջությամբ վերահսկում էինք հանդիպումը, բայ... Գյումրիում 27 տեղամասի տվյալներով` առաջատարը ... Թող որ վերջապես սկիզբ դրվի ՔՊ-ից մեր հայրենիք... Գյումրու 36 տեղամասերում ընտրության արդյունքն... Ո՞ր ուժը քանի՞ մանդատ կստանա. նախնական պատկեր... ԿԸՀ-ն հրապարակել է Գյումրու 25 տեղամասերում ը... «Պարոն Ազիզյա'ն, ինչու՞ եք եկել Գյումրի», «Ըն... Բոլոր տեղերում ՔՊ-ն առաջատար է. Նազելի Բաղդաս... Ո՞ւմ հետ ՔՊ-ն կոալիցիա կկազմի Գյումրիում. հար... Գյումրիի համայնքապետարանը քաղաքացիների անձնակ... Գյումրու 14 ընտրական տեղամասերում ընտրության ... Փարաքար համայնքի ընտրության նախնական արդյունք... Գինովցած ՔՊ-ական պատգամավորին կուսակից ընկերն... ԿԸՀ-ն հրապարակել է Գյումրի համայնքի 82 ընտրատ... ՔՊ-ական Վիլեն Գաբրիելյանի արկածները ուղիղ եթե... Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը ժ... «Պարո՛ն մարզպետ, Լոռու աղետի գոտին թողել, եկե... ԿԸՀ-ն ներկայացրել է Գյումրու ՏԻՄ ընտրությունն... Մարտուն Գրիգորյանը բացարձակ առաջատար է 31/48-... Ու՞ր տարան քվեատուփը, ի՞նչ էիք անում բացված ք... Միկրոֆոնը կտամ գլխիդ. ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլե... ԿԸՀ-ն ամփոփել է Գյումրու 39 տեղամասի արդյունք... Գյումրիում բազմաթիվ հասցեներ հոսանքազրկվել են... Ժողովուրդ, որտեղ հաշվարկը չեք ավարտել, քվեաթե... Գյումրու 31/69 ընտրատեղամասում ձայների հաշվար... Ես սպասում էի էս հաղթանակին. Վալոդյա Գրիգորյա... ՔՊ շտաբում սուգ է, Փարաքարում ջախջախիչ պարտու... Տիկին Անահիտին տեղափոխել են ՁՊՎ. Բաբայան 31/46 ընտրատեղամասում Վարդան Ղուկասյանը ջախջա... Գյումրու երեք տեղամասերում ընտրության արդյուն... Գինովցած ՔՊ պատգամավորը Գյումրիում «բոլոլա» է... Փարաքարում ջախջախեցինք ՔՊ-ին. Մեսրոպ Առաքելյա... Գյումրու 15 ընտրատեղամասի տվյալների ամփոփմամբ... Փարաքարի թիվ 14/14 ընտրատեղամասում 1574 ընտրո... Ձայների հաշվարկի նախնական արդյունքը՝ Գյումրու... Գյումրի 31/43 ընտրատեղամասի արդյունքները․ առա... Քվեարկության մասնակիցների նախնական թիվն՝ ըստ ... Գյումրիի ընտրությունները դառնում են երկրի քաղ... Ընտրական տեղամասերից ստացած առաջին տվյալները ... Հայտնի է Գյումրու 31/65 ընտրատեղամասում ձայնե... Լարված մթնոլորտ թիվ 31/69 տեղամասում. քվեաթեր... Գյումրու 31/66 տեղամասում 1600 ընտրողից քաղաք... Պաշտպանի հանձնարարությամբ ուսումնասիրվել է լր... Գյումրու թիվ 31/47 ընտրատեղամասում 1719 ընտրո... Գյումրիում ընթանում է քվեաթերթիկների հաշվարկը... Թրամփը սպառնացել է Իրանին Ժամը 20։00-ի դրությամբ ՆԳՆ ոստիկանությունը նա... Փարաքարում և Գյումրիում, նախնական տվյալներով,... Ադրբեջանը կրկին ապատեղեկատվություն է տարածել Իրանը մերժել է ԱՄՆ-ին Տեղեկություններ ունենք, որ ընտրակաշառքներ են ... Գյումրիում և Փարաքարում քվեարկությունն ավարտվ... Հակակոռուպցիոն կոմիտեն մանր ժուլիկություններ ... Ահազագ. առանց տարբերանշանի ոստիկաններ՝ Փարաքա... Եթե ՔՊ թեկնածու Սարիկ Մինասյանը չընտրվի, ոչ թ... Գյումրեցիներ ջան, ձեր այս ակտիվ մասնակցությու... Մամուլում առկա որոշ հրապարակումների մասով դատ... Լռության օրվա հետ կապված խախտումները, ՔՊ-ի դե... Էդուարդ Սպերցյանը դարձել է գոլի և արդյունավետ... Մյանմայի երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 1,7 հ... «Մեզ ասում են ոչ թե հրաժարական տվեք, այլ դուր... Որքան մարդ է մասնակցել Գյումրու և Փարաքարի ըն... Կարճաղբյուր գյուղում այրվել է անասնակեր «Մեր քաղաքը» դաշինքի ավագանու թեկնածուն և մի ... Տեղամասին տրված դրոշմանիշերի քանակը մեկով ավե... Վահագն Ալեքսանյանը՝ ընտրողին մատուցվող քվեաթե... Պարեկային ծառայությունը տուգանել է Սարիկ Մինա... Ինչ խախտումներ է արձանագրել «Անկախ դիտորդը». ... Տարադրամի փոխարժեքները այսօրվա դրությամբ Երևանում բախվել են «Chevrolet Malibu»-ն և էլե... Ահազանգ. Վարդան Ղուկասյանի եղբոր մեքենան ոստի... Օդի ջերմաստիճանը կնվազի Դուք կրիմինա՞լ եք, թե՞ համայնքապետի թեկնածու.... Քվեարկության մասնակիցների թիվը Փարաքարում և Գ... Սա պաշտոնական անփութություն չէ, տգիտություն չ... «Անկախ դիտորդ» դաշինքի ասուլիսը Գյումրու ՏԻՄ ... Մատենադարանը կշարունակի ընդլայնել գործնական դ... ՔՊ-ի հետ փոխկապակցված կանայք սպառնում են կոտր... Սարիկի ո՞ր մի ասածին հավատամ, իմ մասին սուտ խ... Փրկարարները մարել են Մխչյան գյուղում բռնկված ... Ընդդիմադիրները ՔՊ ի հետ չեն մրցակցում, այլ՝ Ս... Պայթյուն՝ Վլադիմիր Պուտինի լիմուզիններից մեկո... «Անկախ դիտորդի» դիտորդ Սևադա Ղազարյանին հեռաց... ԹԻՎ 14 և 31 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժո... Գյումրում հանձնաժողովը թույլատրել է, որ մայրը... Մխչյան գյուղում հրդեհ է բռնկվել ավտոտնակում կ... Ժամը 12։00-ի դրությամբ ՏԻՄ ընտրությունների ըն... Սարիկ Մինասյանը բազմաթիվ ոստիկանների աչքի առա... Քվեարկության մասնակիցների թիվը Փարաքարում և Գ... Փարաքարում վախի մթնոլորտ չկա. համայնքապետի ՔՊ... Ինձ ապտակող չի ծնվել, վաղը կգաք շնորհավորելու... Փարաքարի 14/03 տեղամասում ընտրողը քվեարկությա... Ուշադրություն․ գործարկվելու է էլեկտրական շչակ Գյումրիում և Փարաքարում ՄԻՊ-ի աշխատակազմն աշխ... Ես բանակի գերազանցիկ եմ եղել. Սարիկ Մինասյան ... Ասել եմ՝ ձեր նախագահների օրոք Արցախն էնքան վա... Աստղագուշակ՝ մարտի 30-ի համար Գյումրիի 31/75 տեղամասում դիտարկման տեսանկյու... Հայաստանը մասնակցել է Ժնևի Գրքի միջազգային ցո... Ի՞նչ եղանակ է սպասվում առաջիկա օրերին
2024 թ․-ին արձանագրվել է վերջին տարիների ամենացածր տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը (ՏԱՑ) 2020 թ․-ից հետո․ «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «2024 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 8 տոկոսով։ Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի էջում հայտնել էր ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը դեռ հունվար ամսվա վերջին։ «Տնտեսական աճի հիմնական շարժիչները եղել են հետեւյալ ոլորտները. արդյունաբերություն՝ 4.7 տոկոս, գյուղատնտեսություն՝ 1.6 տոկոս, շինարարություն՝ 14.5 տոկոս, առեւտուր՝ 17.0 տոկոս, ծառայություններ՝ 10.6 տոկոս», – ասված էր հայտարարությունում։
Ուսումնասիրելով ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները՝ «Ժողովուրդ» օրաթերթը պարզեց, որ Հայաստանի տնտեսությունը 2024 թվականի նոյեմբերին արձանագրել է վերջին տարիների ամենացածր աճը՝ ընդամենը 1,2%: Փորձագետների կարծիքով նման կտրուկ անկումը պայմանավորված է արտահանում-ներկրումների ծավալով, մասնավորապես թանկարժեք մետաղների վերարտահանման ծավալների նվազումով։ Բանն այն է՝ որոշ ժամանակ առաջ Ռուսաստանից կամ այլ երկրներից ներկրած ոսկին կամ այլ թանկարժեք մետաղները ավելի թանկ վերարտահանվում էին Եվրոպա, ինչի մասին բազմիցս գրել ենք։ Դրա նվազմանը զուգահեռ իջել է նաեւ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը։
Ըստ Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների՝ տնտեսության առանձին ճյուղերում արձանագրվել են կասկածելի աճեր, սակայն արդյունաբերության ոլորտում կտրուկ անկում է նկատվում։
Այսպես, շինարարության ոլորտում գրանցվել է 11,6% աճ, ներքին առեւտրի շրջանառությունն ավելացել է 11,5%-ով, իսկ ծառայությունների ոլորտում աճը կազմել է 10,4%։ Արդյունաբերության ոլորտում գրանցվել է զգալի՝ 19 % անկում։ Հարկ է նշել, որ Հայաստանում վերջին 5 տարիների ընթացքում նման խայտառակ վիճակագրություն նկատվել է միայն 2020-2021 թվականներին։
2019 թվականին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը աճել է 7.8%-ով։
2020 թվականին ՏԱՑ-ը նվազել է 7.5%-ով, ինչը պայմանավորված էր COVID-19 համավարակով եւ Արցախյան երկրորդ պատերազմով։
2021 թվականին ՏԱՑ-ն աճել է 5.8%-ով՝ վերականգնվելով նախորդ տարվա անկումից հետո։
2022 թվականին ՏԱՑ-ն աճել է 14.2%-ով՝ դառնալով վերջին տարիների ամենաբարձր ցուցանիշներից մեկը։
2023 թվականին ՏԱՑ-ն աճել է 9.8%-ով՝ պահպանելով բարձր աճի տեմպերը։
2024 թվականին ՏԱՑ-ն աճել է 8%-ով։
Երկու օր առաջ ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը հրապարակել էր տվյալներ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշից եւ նշել, որ ՏԱՑ-ը 2025 թվականի հունվար-փետրվար ամիսներին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, աճել է 4.1 տոկոսով։ Սակայն, նախարարության ներկայացրած պատկերի համաձայն, ՏԱՑ տվյալի մեջ բացասական ցուցանիշներ են արձանագրել՝ արդյունաբերության ոլորտը՝ -19.4%, արտահանման ոլորտը՝ -59.7%, ներմուծման ոլորտը՝ -45.8%։ Սա նշանակում է, որ իշխանության ներկայացրած տնտեսական թվերը այդքան էլ փաստացի եւ ճշգրիտ չեն. ինչպես ընդունված է ասել հասարակության կողմից՝ «նկարված թվեր են»»: