Երևան, 30.Մարտ.2025, 00:00 |
Մխչյան գյուղում հրդեհ է բռնկվել ավտոտնակում կ... Ժամը 12։00-ի դրությամբ ՏԻՄ ընտրությունների ըն... Սարիկ Մինասյանը բազմաթիվ ոստիկանների աչքի առա... Քվեարկության մասնակիցների թիվը Փարաքարում և Գ... Փարաքարում վախի մթնոլորտ չկա. համայնքապետի ՔՊ... Ինձ ապտակող չի ծնվել, վաղը կգաք շնորհավորելու... Փարաքարի 14/03 տեղամասում ընտրողը քվեարկությա... Ուշադրություն․ գործարկվելու է էլեկտրական շչակ Գյումրիում և Փարաքարում ՄԻՊ-ի աշխատակազմն աշխ... Ես բանակի գերազանցիկ եմ եղել. Սարիկ Մինասյան ... Ասել եմ՝ ձեր նախագահների օրոք Արցախն էնքան վա... Աստղագուշակ՝ մարտի 30-ի համար Գյումրիի 31/75 տեղամասում դիտարկման տեսանկյու... Հայաստանը մասնակցել է Ժնևի Գրքի միջազգային ցո... Ի՞նչ եղանակ է սպասվում առաջիկա օրերին ՔՊ-ն քաղաքապետ չի ունենալու. ընդդիմության մեջ... Հալալ քրտինքով եմ վաստակել երիտասարդների ձայն... «Շտապօգնություն» կանչեք․ Փարաքարում ընտրողն ո... Քվեարկության գաղտնիությունը խախտելը պատժվում ... Ուժեղացված ծառայություն՝ Փարաքարում. մեծ թվով... Երևանի և մարզերի որոշ հասցեներում լույս չի լի... Իլոն Մասկը X սոցցանցը վաճառել է իր xAI ընկերո... Փարաքար համայնքը ևս ժամը 08:00-ից աչքի է ընկն... Փարաքարի մի քանի ընտրատեղամասերի առջև կան ոստ... Ղուկասյանին եմ ընտրել, ինքը փորձ ունի. գյումր... Տեսանկարահանման կարգի խախտումներ են արձանագրվ... Գյումրի և Փարաքար համայնքներում ընտրությունը ... Որոշ հասցեներում ջուր չի լինի «Mercedes»-ը դուրս է եկել երթևեկելի գոտուց, մ... Վերջին 3 տարում ավելացրել ենք 45.8 հա նոր կան... Ճամբարակում «Opel Zafira»-ն բախվել է քարերին ... Խնդիրներ մադրիդյան գրանդում․ Ռեալը պատրաստ է ... Մենք մի ազգ ենք ու մի բռունցք. Հայաստան-Արցախ... Անչափահասներին մեղադրել է իր գառները գողանալո... «Եթե դու մեռնեիր». պատմություն սիրել չկարողան... Թուրքիայի ու Իրանի նախագահները քննարկել են տա... Մանսուրյանական բացառիկ ստեղծագործությունը՝ մա... Երևանում ավտոտեխսպասարկման կետում այրվել է ավ... Բագրատ Սրբազանին կտուգանեն Քվեարկության օրը բոլոր տեղամասերից իրականացվե... Ահաբեկչական հարձակում` Զարուհի Փոստանջյանի հա... Օրվա հանրահավաքը պատասխան էր Փաշինյանի` Արցախ... Բացառիկ տեսանյութ՝ Չարենցավանում տեղի ունեցած... ՔՊ-ն պատրաստվում է դատի տալ Արման Թաթոյանին Էրդողանը և Ալիևը հեռախոսազրույց են ունեցել․ ի... Կապտավանք․ Սուրբ Մինաս եկեղեցին՝«Բաց երկնքի տ... Հրշեջ-փրկարարները մարել են խոտածածկ տարածքներ... Մեր պայքարը շարունակվում է. հայտարարություն Մյանմայում երկրաշարժի զոհերի թիվը գերազանցել ... Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործության մասին անան... 1 զոհ, 3 վիրավոր․ սպանություն՝ Կոտայքի մարզու... «Կրթվելը նորաձև է» շարժման հերթական հանդիպում... 50-ամյա վարորդը «ՎԱԶ 21099»-ով դուրս է եկել ե... Հայաստանի և Ռուսաստանի միգրացիոն ծառայություն... Ինժեներական քաղաքում ակտիվ շինարարական աշխատա... Բա ասենք՝ կին է, ուզում է՝ շոր փոխի, ի՞նչ անի... ՀՀ-ի մարմնամարզության տղամարդկանց և կանանց առ... Ի՞նչ գտավ գաղտնի արկղում Վարդան Հովսեփյանը, ո... Վրաններ են տեղադրվում Ազատության հրապարակում ... Ղազախստանի գործընկերների հետ քննարկումներում ... 1 զոհ, 2 վիրավոր․ Վեդիի կամրջի մոտ բախվել են ... ԶՈՒ ԳՇ պետ Էդվարդ Ասրյանը հանդիպել է 25-օրյա ... Թուրքիայում ընդդիմությունը զանգվածային հանրահ... 30 տարի Արցախում աշխատել, տուն եմ դրել, էդ ոն... Մահացել է բռնցքամարտի վաստակավոր մարզիչ Վարդա... Արցախը մեր փուշը չէր, մեր սիրտն ու դարպասն էր... Իշխանության նպատակն արցախցիներին արտագաղթի դր... Արցախցիները հաճախ ստիպված են մի քանի տեղ աշխա... Մանկուց սիրել եմ պատրաստել զարդեր․ Լուսինե Հա... Արաքսիա Սվաջյանը ներկա է եղել Հայկական համադպ... Կրթվելը նորաձև է․ հանդիպում՝ Քասախում «Հայաքվե» ազգային քաղաքացիական միավորման Գորի... Հազարամյա պատմություն ունեցող արցախցին դարձավ... Ողբերգական դեպք՝ «Տոնոյան» բժշկական կենտրոնու... Մյանմայում երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թվում ... Մեծ Բրիտանիան Ադրբեջանին կոչ է արել ազատ արձա... Եկե'ք տեղերով փոխվենք, մենք գանք՝ ձեր աշխատավ... Ո՞րն է լինելու Նիկոլ Փաշինյանի զիջումների ռու... Տուն է եղել, տեղ է եղել, երանի բլոկադայի վախտ... Դարձանք թափառական, ոչ մեկս չենք ուզում արտերկ... Արի, հարգելի Նիկոլ Փաշինյան, ժողովորդին պատաս... ՔՊ-ն ձեզ դրդում է հանցագործության. խնդրում եմ... Մյանմայում կրկին երկրաշարժ է տեղի ունեցել Մեծ հանրահավաք Ազատության հրապարակում՝ ի պաշտ... Ահազանգ․ մարդկանց հրահանգավորում են քվեարկութ... Ավանեսյանը Գյումրի այցի շրջանակում «Արիե Կուփ... Դատախազությունը պահանջում է Վերին Գետաշենի նա... Մատենադարանի հարակից թեք լանջին տեղի է ունեցե... Արամ Ա Կաթողիկոսը Բեյրութի Սուրբ Նշան եկեղեցո... Տարադրամի փոխարժեքները այսօրվա դրությամբ Իրանը պատրաստ է բանակցել ԱՄՆ-ի հետ. ՀՀ-ն լրջո... Starlink-ը հասանելի է նաև Ադրբեջանում ՔՊ-ականը քննիչի սենյակում հեռախոսը կոտրել է, ... Իրեն «Տիկո» անվամբ դիմելու հարցի շուրջ վիճաբա... Առաջարկում եմ Մոսկվայում առայժմ ՀԿ կարգավիճակ... Անվանվել է հոգեկան առողջության բարելավման անս... Բագրատ Սրբազանը ուղերձով դիմում է ժողովրդին Ուկրաինան ունի լեգիտիմ կառավարություն․ երկիրն... Մյանմայի երկրաշարժի զոհերի թվում ՀՀ քաղաքացին... Ձերբակալված և կալանավորված անձանց ուղեկցումնե...
Պետք է դուրս գալ ցուցամոլության տրամաբանությունից. նախարարը՝ «Վերջին զանգ»-ի սցենարներ գնելու մասին
Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը կազմակերպում է կրթամշակութային «Վերջին զանգ»-ի մրցույթ:
ԱԺ–կառավարություն հարցուպատասխանին այս մասին հայտարարեց Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Մարինա Ղազարյանը հետաքրքրվեց, թե արդյոք ճի՞շտ են «Վերջին զանգ»–ի միջոցառումներն արգելելու մասին լուրերը:
Նախարարը վստահեցրեց, որ որևէ արգելքի մասին խոսք չկա:
«Ամեն տարի մեր շրջանավարտներին հորդորում ենք, որ չմոռանան, թե ինչի մասին է «Վերջին զանգը»: Դա իրենց կյանքի որոշակի փուլն ամփոփելու, այդ օրն իրենց հույզերը միասին կիսելու, գուցե իրենց գնահատանքի խոսքերն իրենց ուսուցիչներին փոխանցելու, իրենց ընկերների հետ այդ օրը նշելու ժամանակն է: Սակայն ժամանակի հետ մոռանում ենք այդ բովանդակությունը և ամբողջ շեշտադրումը տանում ենք նյութական որոշակի ցուցամոլության, որտեղ անգամ խոսքը հասնում է աներևակայելի բաների, թե քանի խցիկով քանի կողմից պետք է նկարվի միջոցառումը, քանի հարյուր հազար դրամ պետք է տրամադրվի սցենարների գնման համար, որոնք բացարձակապես չեն արտահայտում որևէ երեխայի միտքն ու էմոցիան: Եվ ընդհանրապես այդ օրվա բովանդակությունն ամբողջությամբ կորսվում է և դառնում է ընդամենը տարբեր դպրոցների միջև մրցավազք՝ առաջին հերթին ստեղծելով սոցիալական պարտադրանք բոլոր նրանց համար, որոնք գուցե ամենևին այլ կերպ են պատկերացնում իրենց այդ օրը: Մեր ասածն այն է, որ այս տրամաբանությունից պետք է դուրս գալ: «Վերջին զանգն» իրականում օր է, որտեղ կարող ենք նաև տեսնել մեր երեխաների ստեղծագործական միտքը: Եվ այս տարի հենց այդ տրամաբանության մեջ կազմակերպում ենք նաև կրթամշակութային «Վերջին զանգ»–ի մրցույթ», –ասաց նախարարը:
Մրցույթի համար արդեն ձևավորված են ժյուրիներ՝ ամեն մարզի համար: Դպրոցների մասնակցությունը լինելու է կամավոր, ամբողջ ընթացակարգը ներկայացված է դպրոցներին: Անդրեասյանը նշեց, որ կփորձեն խրախուսել հենց այն բովանդակությունը, որ նախարարությունը ցանկանում է տեսնել:
«Իսկ ուզում ենք տեսնել մի բան՝ ուզում ենք տեսնել, որ այդ օրը մեր դպրոցական բեմերում մեր երեխաները իրենց խոսքն են ասում, և այդ խոսքն արտահայտում է հենց իրենց էմոցիաները, հենց իրենց կողմից ամենակարևորվող ուղերձները և այդ խոսքը լսելի է առանց արտաքին այն ճոխությունների, որոնց վրա այդքան մեծ շեշտադրում է արվում»,– նշեց նա: