Երևան, 30.Մարտ.2025, 00:00 |
Վերջին 3 տարում ավելացրել ենք 45.8 հա նոր կան... Ճամբարակում «Opel Zafira»-ն բախվել է քարերին ... Խնդիրներ մադրիդյան գրանդում․ Ռեալը պատրաստ է ... Մենք մի ազգ ենք ու մի բռունցք. Հայաստան-Արցախ... Անչափահասներին մեղադրել է իր գառները գողանալո... «Եթե դու մեռնեիր». պատմություն սիրել չկարողան... Թուրքիայի ու Իրանի նախագահները քննարկել են տա... Մանսուրյանական բացառիկ ստեղծագործությունը՝ մա... Երևանում ավտոտեխսպասարկման կետում այրվել է ավ... Բագրատ Սրբազանին կտուգանեն Քվեարկության օրը բոլոր տեղամասերից իրականացվե... Ահաբեկչական հարձակում` Զարուհի Փոստանջյանի հա... Օրվա հանրահավաքը պատասխան էր Փաշինյանի` Արցախ... Բացառիկ տեսանյութ՝ Չարենցավանում տեղի ունեցած... ՔՊ-ն պատրաստվում է դատի տալ Արման Թաթոյանին Էրդողանը և Ալիևը հեռախոսազրույց են ունեցել․ ի... Կապտավանք․ Սուրբ Մինաս եկեղեցին՝«Բաց երկնքի տ... Հրշեջ-փրկարարները մարել են խոտածածկ տարածքներ... Մեր պայքարը շարունակվում է. հայտարարություն Մյանմայում երկրաշարժի զոհերի թիվը գերազանցել ... Կոռուպցիոն բնույթի հանցագործության մասին անան... 1 զոհ, 3 վիրավոր․ սպանություն՝ Կոտայքի մարզու... «Կրթվելը նորաձև է» շարժման հերթական հանդիպում... 50-ամյա վարորդը «ՎԱԶ 21099»-ով դուրս է եկել ե... Հայաստանի և Ռուսաստանի միգրացիոն ծառայություն... Ինժեներական քաղաքում ակտիվ շինարարական աշխատա... Բա ասենք՝ կին է, ուզում է՝ շոր փոխի, ի՞նչ անի... ՀՀ-ի մարմնամարզության տղամարդկանց և կանանց առ... Ի՞նչ գտավ գաղտնի արկղում Վարդան Հովսեփյանը, ո... Վրաններ են տեղադրվում Ազատության հրապարակում ... Ղազախստանի գործընկերների հետ քննարկումներում ... 1 զոհ, 2 վիրավոր․ Վեդիի կամրջի մոտ բախվել են ... ԶՈՒ ԳՇ պետ Էդվարդ Ասրյանը հանդիպել է 25-օրյա ... Թուրքիայում ընդդիմությունը զանգվածային հանրահ... 30 տարի Արցախում աշխատել, տուն եմ դրել, էդ ոն... Մահացել է բռնցքամարտի վաստակավոր մարզիչ Վարդա... Արցախը մեր փուշը չէր, մեր սիրտն ու դարպասն էր... Իշխանության նպատակն արցախցիներին արտագաղթի դր... Արցախցիները հաճախ ստիպված են մի քանի տեղ աշխա... Մանկուց սիրել եմ պատրաստել զարդեր․ Լուսինե Հա... Արաքսիա Սվաջյանը ներկա է եղել Հայկական համադպ... Կրթվելը նորաձև է․ հանդիպում՝ Քասախում «Հայաքվե» ազգային քաղաքացիական միավորման Գորի... Հազարամյա պատմություն ունեցող արցախցին դարձավ... Ողբերգական դեպք՝ «Տոնոյան» բժշկական կենտրոնու... Մյանմայում երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թվում ... Մեծ Բրիտանիան Ադրբեջանին կոչ է արել ազատ արձա... Եկե'ք տեղերով փոխվենք, մենք գանք՝ ձեր աշխատավ... Ո՞րն է լինելու Նիկոլ Փաշինյանի զիջումների ռու... Տուն է եղել, տեղ է եղել, երանի բլոկադայի վախտ... Դարձանք թափառական, ոչ մեկս չենք ուզում արտերկ... Արի, հարգելի Նիկոլ Փաշինյան, ժողովորդին պատաս... ՔՊ-ն ձեզ դրդում է հանցագործության. խնդրում եմ... Մյանմայում կրկին երկրաշարժ է տեղի ունեցել Մեծ հանրահավաք Ազատության հրապարակում՝ ի պաշտ... Ահազանգ․ մարդկանց հրահանգավորում են քվեարկութ... Ավանեսյանը Գյումրի այցի շրջանակում «Արիե Կուփ... Դատախազությունը պահանջում է Վերին Գետաշենի նա... Մատենադարանի հարակից թեք լանջին տեղի է ունեցե... Արամ Ա Կաթողիկոսը Բեյրութի Սուրբ Նշան եկեղեցո... Տարադրամի փոխարժեքները այսօրվա դրությամբ Իրանը պատրաստ է բանակցել ԱՄՆ-ի հետ. ՀՀ-ն լրջո... Starlink-ը հասանելի է նաև Ադրբեջանում ՔՊ-ականը քննիչի սենյակում հեռախոսը կոտրել է, ... Իրեն «Տիկո» անվամբ դիմելու հարցի շուրջ վիճաբա... Առաջարկում եմ Մոսկվայում առայժմ ՀԿ կարգավիճակ... Անվանվել է հոգեկան առողջության բարելավման անս... Բագրատ Սրբազանը ուղերձով դիմում է ժողովրդին Ուկրաինան ունի լեգիտիմ կառավարություն․ երկիրն... Մյանմայի երկրաշարժի զոհերի թվում ՀՀ քաղաքացին... Ձերբակալված և կալանավորված անձանց ուղեկցումնե... Հայաստանում անձնական տվյալների պաշտպանության ... Անչելոտին մեկնաբանել է Բրազիլիայի հավաքականը ... «ՎԱԶ 2106»-ը վրաերթի է ենթարկել 70-ամյա հետիո... Տղամարդը խոստովանել է, որ տանը պահում է մարիխ... Երևանում թալանել են «Միլենա Սուիթ»-ի ՍՊԸ-ի տն... Մեսսին Մայամիում ներկա է եղել Ջոկովիչի խաղին.... Մյանմարի երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թիվը 100... Աստղագուշակ՝ մարտի 29-ի համար ՔՊ-ական պատգամավորները միայն փնովել են Անդրան... Ուղարկո՞ւմ են, թե՞ ինքն է գնում. «Հրապարակ» Պապիկյանի ազաբ բաշին վերահսկում է զինվորականն... Գյումրիում և Փարաքարում քարոզարշավն ավարտվել ... Ի՞նչ եղանակ է սպասվում առաջիկա օրերին 2026-ին նախատեսվում է ունենալ դպրոցի 26 գործո... Ռուսաստանում Արցախի ներկայացուցչությունը դադա... Ովքե՞ր են հետևելու Գյումրիում և Փարաքարում տե... Բենզինը թանկացել է, իսկ հեղուկ գազի միջին արժ... Ավինյանի հնչեցրած «ղալաթ», «հաչել», «գլուխը պ... Բոնուս Սիթիին ակումբային ԱԱ-ում հաղթելու համա... 36 ժամ ջուր չի լինելու Համաձայն եմ՝ Ռեալը Բարսելոնա չէ. Անչելոտին պա... Վանաձորի շենքերից մեկում պարանով կախված տղամա... Էրդողանը և Պուտինը քննարկել են տարածաշրջանայի... Մելիք-Ադամյան փողոցում կենսունակության ավարտի... Գիտությունների ակադեմիայում ՆԱՏՕ-ի աջակցությա... 16-րդ թաղամասում ձերբակալված 19-ամյա աղջկա մո... Թրամփը համոզված է, որ Ուկրաինայի հակամարտությ... Ինչպե՞ս պետք է լրացնել եկամուտների տարեկան հա... Շղթայական ավտովթար՝ Երևանում. բախվել են երկու...
Վիզաների ազատականացման երկխոսությունը որևէ կապ չունի ԵՄ-ին անդամակցության գործընթացի. Եղոյանը կոչ արեց չմոլորեցնել ժողովրդին
Խնդրում եմ՝ հարցերը մի՛ մանիպուլացրեք, պետք չէ ժողովրդին մոլորեցնել: Այս մասին խորհրդարանում «ԵՄ-ին ՀՀ-ի անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը:
Դիմելով ընդդիմադիր պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանին՝ պարզաբանեց՝ վիզաների ազատականացման երկխոսությունը որևէ կապ չունի Եվրամիության անդամակցության գործընթացի, Ասոցացման համաձայնագրի հետ:
«Վիզաների ազատականացման երկխոսությունը առանձին պրոցես է, որը ԵՄ-ն սկսում կամ չի սկսում որևէ երրորդ երկրի հետ: Ունեն Իսրայելի, ԱՄԷ-ի, հարավամերիկյան որոշ երկրների հետ: Դա առանձին գործընթաց է: Այդ երկրները ԵՄ անդամ չեն էլ լինելու, որովհետև ըստ հիմնադիր փաստաթղթերի, միայն եվրոպական երկիրը կարող է լինել ԵՄ անդամ: Սա իր հերթին:
Վիզաների ազատականացման երկխոսության ամենակարևոր փուլը, այն է՝ մեկնարկը, արդեն իսկ եղել է: Իրենց մոտ կա դիսկուրս ներքին միգրացիայի հետ կապված, որը հիմա ամենասուր փուլում է գտնվում: Միգրացիայի դիսկուրսի ամենասուր փուլում՝ անցած տարվա հուլիսին, նման երկխոսության մեկնարկին հավանություն տալը դա բարձրագույն քաղաքական մակարդակում կայացված որոշում էր ԵՄ-ի խոշոր երկրներում:
Սա ո՞նց կարելի է չգնահատել: Պարզ է, չէ՞, որ սա տեղի է ունեցել բարձրագույն քաղաքական մակարդակում տեղի ունեցած քաղաքական երկխոսության արդյունքում: Մնացածը տեխնիկական դաշտում է: Մի որոշում էլ վերջում է պետք լինելու, բայց ամենակարևոր որոշումը մեկնարկը տալն էր, որովհետև դրանից հետո վաղ թե ուշ այդ երկխոսությունը հասնելու է տրամաբանական ավարտին, և վիզաների ազատականացումը տեղի է ունենալու»,- հայտարարեց պատգամավորը:
Հիշեցնենք՝ առաջինից երկրորդ ընթերցում որոշակի փոփոխություններ են կատարվել օրենքի նախագծում. նախաբանից դուրս է եկել առաջին հատվածը՝ «ՀՀ-ն, արտահայտելով հայ ժողովրդի միասնական կամքը, …» նախադասությունը: Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը տեղեկացրեց՝ Կառավարությունն առաջարկել էր ընդհանրապես օրենքն ընդունել առանց նախաբանի:
Նախագծի տեքստի երկրորդ հատվածը ևս խմբագրվել է և վերաշարադրվել այսպես. «Հայաստանի Հանրապետությունը, նպատակ ունենալով զարգացնել ժողովրդավարական ինստիտուտները, բարձրացնել հասարակության բարեկեցությունը, ամրապնդել երկրի անվտանգությունը, դիմակայունությունը և իրավունքի գերակայությունը, հայտարարում է ԵՄ-ին անդամակցելու գործընթացի մեկնարկը»: