Երևան, 29.Մարտ.2025, 00:00 |
Ինժեներական քաղաքում ակտիվ շինարարական աշխատա... Բա ասենք՝ կին է, ուզում է՝ շոր փոխի, ի՞նչ անի... ՀՀ-ի մարմնամարզության տղամարդկանց և կանանց առ... Ի՞նչ գտավ գաղտնի արկղում Վարդան Հովսեփյանը, ո... Վրաններ են տեղադրվում Ազատության հրապարակում ... Ղազախստանի գործընկերների հետ քննարկումներում ... 1 զոհ, 2 վիրավոր․ Վեդիի կամրջի մոտ բախվել են ... ԶՈՒ ԳՇ պետ Էդվարդ Ասրյանը հանդիպել է 25-օրյա ... Թուրքիայում ընդդիմությունը զանգվածային հանրահ... 30 տարի Արցախում աշխատել, տուն եմ դրել, էդ ոն... Մահացել է բռնցքամարտի վաստակավոր մարզիչ Վարդա... Արցախը մեր փուշը չէր, մեր սիրտն ու դարպասն էր... Իշխանության նպատակն արցախցիներին արտագաղթի դր... Արցախցիները հաճախ ստիպված են մի քանի տեղ աշխա... Մանկուց սիրել եմ պատրաստել զարդեր․ Լուսինե Հա... Արաքսիա Սվաջյանը ներկա է եղել Հայկական համադպ... Կրթվելը նորաձև է․ հանդիպում՝ Քասախում «Հայաքվե» ազգային քաղաքացիական միավորման Գորի... Հազարամյա պատմություն ունեցող արցախցին դարձավ... Ողբերգական դեպք՝ «Տոնոյան» բժշկական կենտրոնու... Մյանմայում երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թվում ... Մեծ Բրիտանիան Ադրբեջանին կոչ է արել ազատ արձա... Եկե'ք տեղերով փոխվենք, մենք գանք՝ ձեր աշխատավ... Ո՞րն է լինելու Նիկոլ Փաշինյանի զիջումների ռու... Տուն է եղել, տեղ է եղել, երանի բլոկադայի վախտ... Դարձանք թափառական, ոչ մեկս չենք ուզում արտերկ... Արի, հարգելի Նիկոլ Փաշինյան, ժողովորդին պատաս... ՔՊ-ն ձեզ դրդում է հանցագործության. խնդրում եմ... Մյանմայում կրկին երկրաշարժ է տեղի ունեցել Մեծ հանրահավաք Ազատության հրապարակում՝ ի պաշտ... Ահազանգ․ մարդկանց հրահանգավորում են քվեարկութ... Ավանեսյանը Գյումրի այցի շրջանակում «Արիե Կուփ... Դատախազությունը պահանջում է Վերին Գետաշենի նա... Մատենադարանի հարակից թեք լանջին տեղի է ունեցե... Արամ Ա Կաթողիկոսը Բեյրութի Սուրբ Նշան եկեղեցո... Տարադրամի փոխարժեքները այսօրվա դրությամբ Իրանը պատրաստ է բանակցել ԱՄՆ-ի հետ. ՀՀ-ն լրջո... Starlink-ը հասանելի է նաև Ադրբեջանում ՔՊ-ականը քննիչի սենյակում հեռախոսը կոտրել է, ... Իրեն «Տիկո» անվամբ դիմելու հարցի շուրջ վիճաբա... Առաջարկում եմ Մոսկվայում առայժմ ՀԿ կարգավիճակ... Անվանվել է հոգեկան առողջության բարելավման անս... Բագրատ Սրբազանը ուղերձով դիմում է ժողովրդին Ուկրաինան ունի լեգիտիմ կառավարություն․ երկիրն... Մյանմայի երկրաշարժի զոհերի թվում ՀՀ քաղաքացին... Ձերբակալված և կալանավորված անձանց ուղեկցումնե... Հայաստանում անձնական տվյալների պաշտպանության ... Անչելոտին մեկնաբանել է Բրազիլիայի հավաքականը ... «ՎԱԶ 2106»-ը վրաերթի է ենթարկել 70-ամյա հետիո... Տղամարդը խոստովանել է, որ տանը պահում է մարիխ... Երևանում թալանել են «Միլենա Սուիթ»-ի ՍՊԸ-ի տն... Մեսսին Մայամիում ներկա է եղել Ջոկովիչի խաղին.... Մյանմարի երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թիվը 100... Աստղագուշակ՝ մարտի 29-ի համար ՔՊ-ական պատգամավորները միայն փնովել են Անդրան... Ուղարկո՞ւմ են, թե՞ ինքն է գնում. «Հրապարակ» Պապիկյանի ազաբ բաշին վերահսկում է զինվորականն... Գյումրիում և Փարաքարում քարոզարշավն ավարտվել ... Ի՞նչ եղանակ է սպասվում առաջիկա օրերին 2026-ին նախատեսվում է ունենալ դպրոցի 26 գործո... Ռուսաստանում Արցախի ներկայացուցչությունը դադա... Ովքե՞ր են հետևելու Գյումրիում և Փարաքարում տե... Բենզինը թանկացել է, իսկ հեղուկ գազի միջին արժ... Ավինյանի հնչեցրած «ղալաթ», «հաչել», «գլուխը պ... Բոնուս Սիթիին ակումբային ԱԱ-ում հաղթելու համա... 36 ժամ ջուր չի լինելու Համաձայն եմ՝ Ռեալը Բարսելոնա չէ. Անչելոտին պա... Վանաձորի շենքերից մեկում պարանով կախված տղամա... Էրդողանը և Պուտինը քննարկել են տարածաշրջանայի... Մելիք-Ադամյան փողոցում կենսունակության ավարտի... Գիտությունների ակադեմիայում ՆԱՏՕ-ի աջակցությա... 16-րդ թաղամասում ձերբակալված 19-ամյա աղջկա մո... Թրամփը համոզված է, որ Ուկրաինայի հակամարտությ... Ինչպե՞ս պետք է լրացնել եկամուտների տարեկան հա... Շղթայական ավտովթար՝ Երևանում. բախվել են երկու... Կիևը չի դիտարկում ԱՄՆ-ի կողմից տրամադրված ռազ... Անչելոտիին ազատազրկում է սպառնում. մարզիչը հա... Տեղի է ունեցել «Արա Հարությունյանի Կոմիտասը» ... Արծվաշենը 30 տարի Ադրեջանի ձեռքում է, խի՞ հետ... Գլուխներդ բարձր գնացեք ընտրատեղամասեր. Արայիկ... Խնդրում եմ անպայման կիրակի օրը` մարտի 30-ին, ... Քվեարկության և դրան նախորդող օրերին նախընտրակ... Ովքեր և որտեղից են գնացել ՔՊ-ի Սարիկի հանրահա... Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է ՀՀԿ հիմնադիր Աշոտ ... Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Կարեն Սիմոնյանը ... Մեծ Մանթաշ գյուղում այրվել է անասնակեր Երևանի Ազատության հրապարակում տեղի կունենա մե... Հանրապետական շտապօգնության ծառայությունը համա... ՀՀ ԱԳՆ-ն ցավակցություն է հայտնել Մյանմարում, ... Մակրոնը որոշիչ դեր է ունենալու Ուկրաինայի ճգն... Կաթվածը մեր երկրում մահվան պատճառներից երկրոր... 31-ամյա տղամարդը տեսազանգով մի աղջկա ցուցադրե... Գյումրիում ձերբակալվածներից 5-ի նկատմամբ որպե... Սուրեն Պապիկյանը գեներալների «գլխին հսկիչ է» ... Միանշանակ, հաղթել եմ բանավեճում, էջիս ֆոլովե... Ուկրաինային փոխանցվել է 909, Ռուսաստանին՝ 43 ... ԿԸՀ-ն իրազեկում է տարածել Գյումրիի և Փարաքարի... Տարոն Մարգարյանին մեղադրանք է առաջադրվել «Փաշինյանը չեկավ, որ ձեր վարկանիշը չընկնի՞». ... Քննիչները առգրավվել են Էջմիածնի քաղաքապետ Դիա...
Հայաստանն ամենացածր թոշակն է տալիս տարածաշրջանում. թվեր ․ «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. «Այսօր Ազգային ժողովը քվեարկելու է «Պետական կենսաթոշակների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մաuին» նախագիծը, և ինչպես արդեն իշխող ՔՊ-ն հայտարարել է, իրենք դեմ են: Իսկ ինչ էր առաջարկում ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցությունը:
«Նախագծով առաջարկվում է 2026 թվականի հունվարի 1-ից նվազագույն կենսաթոշակի չափը սահմանել այնպես, որ պակաս չլինի պարենային ամսական զամբյուղի արժեքից, իսկ միջին աշխատանքային կենսաթոշակի չափը պակաս չլինի սպառողական զամբյուղի ամսական արժեքից: Առաջարկվում է նաեւ սպառողական զամբյուղների էներգետիկ արժեքը, դրանում ներառվող սննդամթերքի կազմը, կառուցվածքը սահմանելու իրավասությունը վերապահել Կառավարությանը»։
Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը նշել է, որ ներկայացված նախագծի կարգավորումն իրենց քաղաքական թիմի հանձնառությունն է, որը ստանձնել են 2021 թվականին և ընդգծել է, որ նախորդ 4 տարիների ընթացքում Կառավարությունը հետեւողական է եղել, եւ գրեթե 22 տոկոսով ավելացվել են կենսաթոշակի չափերը։
«Ժողովուրդ» օրաթերթը թվային տվյալներով ներկայացնում է տարածաշրջանում և Ռուսաստանի Դաշնությունում միջին ամսական կենսաթոշակի քանակը։
Հայաստանում ծերության կենսաթոշակների չափը կախված է թոշակառուի աշխատանքային ստաժից և կենսաթոշակի տեսակից։
Աշխատանքային կենսաթոշակ. եթե անձը ունի աշխատանքային ստաժ, ապա կենսաթոշակի չափը հաշվարկվում է հիմնական կենսաթոշակի հիման վրա, որը 2023 թվականից կազմում է 24,000 դրամ։
Նվազագույն կենսաթոշակի չափը սահմանվել է 36,000 դրամ (≈ 92 դոլար)։
Ըստ 2023 թվականի տվյալների՝ աշխատանքային կենսաթոշակ ստացող թոշակառուների միջին ամսական կենսաթոշակը կազմում էր մոտ 49,132 դրամ (≈ 125 դոլար)։
Վրաստանում ծերության կենսաթոշակների չափը կախված է թոշակառուի տարիքից և բնակության վայրից։ Մասնավորապես, մինչև 70 տարեկան թոշակառուների համար կենսաթոշակը կազմում է 350 լարի (≈ 124 դոլար)։ 70 և բարձր տարիք ունեցող թոշակառուների համար՝ 450 լարի (մոտ 159 դոլար)։
2025 թվականին Ադրբեջանում միջին ծերության կենսաթոշակը կկազմի 569 մանաթ (≈ 335 դոլար), իսկ աշխատանքային միջին նպաստը կկազմի 494 մանաթ (≈ 291 դոլար):
Ռուսաստանում միջին կենսաթոշակը կազմում է մոտավորապես 24 000 ռուբլի (≈ 234 դոլար):
Այս դեպքում կենսաթոշակի չափը պետք է կազմի կորցրած եկամտի առնվազն 40%-ը։ Այսինքն, եթե 2025 թվականին 80 000 հազար ռուբլի է միջին աշխատավարձը, կենսաթոշակի չափը մոտավորապես հավասար է 32 000 ռուբլու (≈ 312 դոլար):
Թուրքիայում նվազագույն կենսաթոշակը սահմանվել է 10 315 լիրա (≈ 292 դոլար): Առավելագույն վճարը կազմում է 25 000 լիրա (≈707 դոլար), որը սովորաբար ստանում են պետական հատվածի նախկին աշխատակիցները, ինչպիսիք են քաղաքապետները, նախարարները և վարչակազմի ղեկավարները: Դոկտորական կոչում ունեցող Թուրքիայի քաղաքացիների միջին կենսաթոշակը 18 000 լիրա է (≈ 509 դոլար):
Նշված ցուցանիշները համադրելով՝ հարկ է նշել, որ Հայաստանում ծերության միջին թոշակը ամենացածրն է. Վրաստանի հետ գրեթե նույն մակարդակում ենք, սակայն տարածաշրջանում ամենավերջին տեղն ենք զբաղեցնում։ Առկա թվերը ապացույց են՝ որքան էլ կենսաթոշակը բարձրացնելու մասին գլուխ գովելու թվեր է հնչեցնում իշխանությունը, այնուամենայնիվ, ՀՀ-ն վերջին տեղում է տարածաշրջանում։
Օրեցօր թանկացող ապրանքները, հարկերը, կոմունալները հաշվի առնելով՝ ակնհայտ է, որ ամսական միջին կենսաթոշակը բավարար չէ անգամ գոյատևելու համար, իսկ իշխանությունը սրանք հաշվի չի առնում»:
Մանրամասները՝ «Ժողովուրդ» օրաթերթի այսօրվա համարում: