Երևան, 02.Ապրիլ.2025, 13:46 |
14 վիրավոր․ անցած 1 օրվա ընթացքում արձանագրվե... Կասեցվել է «էլոլա» կաթնամթերքի արտադրամասի գո... ՀՀ-ն չի կարող միաժամանակ անդամակցել եվրոպական... Երկու երկրների միջև հարաբերությունները պատմակ... Մովսես Հակոբյանին նոր մեղադրանք է առաջադրվել ... Քույրը դանակով հարվածել է տնակը հրկիզելու փոր... ՆԳ փոխնախարարը կարևորել է Եվրոպական սահմանայի... Էստոնիայի ԱԳ նախարարն ընդունել է Հայաստանի ԲՏ... Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը 5000... Տրամաբանական չի լինի, որ ստորագրվի խաղաղությա... Queen Mary նավի ավելի քան 200 ուղևոր վարակվել... Ապրիլի 1-ից մեկնարկել է ՊԵԿ գործունեության վե... Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերը ն... Բրիտանացի պատգամավորները պահանջում են ճնշում ... Սամվել Շահրամանյանն ու Արցախի ԱԺ պատգամավորնե... Երևանում «Kia Sportage»-ը գլխիվայր շրջվել է. ... Պակիստանի զորքերը ներխուժել են Քաշմիրի հնդկակ... Վերականգնվել է պետությանը և համայնքին պատճառվ... Սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ Մարտուն Գրիգորյանի թիմակից Անահիտ Խալաթյանն ա... Թnւրք բլոգերի նկատմամբ վարույթ է նախաձեռնվել ... Մարտուն Գրիգորյանը որոշում ունի․ Արթուր Վանեց... Մխիթար Հայրապետյանը Տալլինում հանդիպել է Էստո... ՔՊ-ն ԲԴԽ անդամի թափուր տեղերի համար թեկնածուն... Կադրեր՝ ԱՄՆ դեսպանատան առջև տեղի ունեցած վթար... Երեխաների թրաֆիքինգից պաշտպանությունը ոչ միայ... Գազայում իսրայելական հարվածներից զոհերի թիվն ... «9 տարի առաջ այս օրը վերջին անգամ լսեցի քո ձա... Երբ կմեկնարկի ապրիլ ամսվա կենսաթոշակների վճար... Հայաստանի և Վիետնամի միջև առևտրաշրջանառությու... Իսակովի պողոտայում բախվել են «Nissan»-ն ու «M... Անուշիկ Ավետյանը նշանակվել է էկոնոմիկայի նախա... 2024 թ․ մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ո... Տարադրամի փոխարժեքները այսօրվա դրությամբ Բուլղարիայի բուհերում կրթություն ստանալու նպա... Հրշեջ-փրկարարները կանխել են հրդեհի տարածումը ... Սերժ Սարգսյանի անունից հարգանքի տուրք է մատու... Հայտնի հրուշակագործին կախված են հայտնաբերել ՊԵԿ-ը բացահայտել է ստվերային շրջանառության նո... Կաթողիկոսը խնդրանքով դիմել է Ֆրանկ-Վալտեր Շտա... Հասրաթյան փողոցում անվադողեր են այրվել. դեպքի... Սրբուհի Գալյանը «Արմավիր» ՔԿՀ-ում ծանոթացել է... Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերի մի շարք վթարավտ... Գյումրիից «Պապի ընտրության» սպիտակ ծխի եռօրյա... Ավարտվել է «Սևան» ազգային պարկի նախկին տնօրեն... Երևանում 26-ամյա աղջիկը պղպեղային օդամղիչով փ... Արցախում Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանության գործ... Աստղագուշակ՝ ապրիլի 2-ի համար ՄԻՊ-ն ու ՔՊ-ական պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանն ... Ի՞նչ եղանակ է սպասվում առաջիկա օրերին Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են. «Հրապարակ» Աննա Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա. «Հրապարակ» Երևանի և մարզերի որոշ հասցեներում լույս չի լի... ՔՊ-ականները «սարքել են» Վիլեն Գաբրիելյանի գլխ... Արցախցիները բացատրություն են պահանջել Վիտալի ... Իրարանցումից հետո ո’չ լսել են նախարարի ձայնը,... Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում. ի... Ներքին գործերի նախարարի թեկնածու են փնտրում. ... Ջուր չի լինելու Թբիլիսիում առանձնապես խոշոր չափերով թմրանյութ... Հակոբ Սերոբյանն արժանացել է Եվրոպական մարմնամ... ՊԵԿ-ը 2025 թվականի առաջին եռամսյակում ապահովե... Չինաստանի ԱԳ նախարարը Մոսկվայում հանդիպել է Պ... Երևան-Երասխ ավտոճանապարհին բախվել են «IVECO»-... 13-ամյա շախմատիստ Մանվել Առաքելյանին շնորհվել... Մակունցը մասնակցել է ԱՄՀ կազմակերպած ընդունել... Բոլորի աշխատանքի նպատակը պետք է լինի մեկը՝ ամ... Գերմանիայի նախագահը ժամանել է Ադրբեջան Հայաստանում հաշվառված խոշոր ու մանր եղջերավոր... Ավելացել են Հայաստանի պետական սահմանն ապօրինի... Ուսումնարաններում և քոլեջներում սովորելը կարո... Մինչև հիմա չի պարզվել Տիգրանին խnշտանգմшն ենթ... Խոզնավարի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչե... Առկա է առևտրատնտեսական հարաբերությունների չիր... Մոտ երեք տարի ինձ կալանքի տակ են պահում չեղած... Ամերիկացի զինվորականին մահացած են գտել Ինչ հնարավորություններ կտա ԶԼՄ ներկայացուցիչն... Արտաշատում մեքենան դուրս է եկել երթևեկելի հատ... Տեղի է ունեցել ՔՊ վարչության նիստ. այն վարել ... Հայաստան է ժամանել Վիետնամի ԱԺ նախագահի գլխավ... Ծովինար Վարդանյանն ու ԱՄՀ հայաստանյան առաքելո... «Նիկոլին ընտրել ենք, կողքը կանգնել, որ մեզ սե... Հայաստանում կանցկացվեն Վրաստանի մշակույթի օրե... Էջմիածնի գերեզմանատնից կատարել են ալյումինե ճ... ՏԻՄ ընտրություններում քաղաքական ռեսուրսի այսպ... Երկաթգծի հարևանությամբ մեքենան բախվել է սյանը... Մովսես Հակոբյանին նոր մեղադրանք է ներկայացվել... Վեհափառը և Հունգարիայի եկեղեցիների խորհրդի գլ... Բայրամովը եվրոպացի պաշտոնյաներին է ներկայացրե... Արմեն Հարությունյանը մեղադրանքը չի ընդունում,... ՄԻՊ-ը խիստ մտահոգիչ է համարում լայն տարածում ... Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առ... ԲՏԱ նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը Էստոն... Իսրայելի ավիահարվածի հետևանքով Բեյրութում «Հե... Խստորեն դատապարտում ենք թե՛ Վիլեն Գաբրիելյանի... Ես կարող եմ ներել, ոտքի տակ գցել անձնականը, բ... Մարդ ու կին մի մարմին, բայց ոչ մի «Ֆեյսբուք».... Բախվել են «Tesla»-ն ու «Honda» մակնիշի մոտոցի... Զեմֆիրան մենահամերգով հանդես կգա Երևանում Երթևեկության կազմակերպման փոփոխություն՝ Վաղար...
Քաղաքական պաշտոն չեմ զբաղեցնի, ՀԷՑ-ից ես էլ էի դժգոհ, իմ վրա ոչ մի ճնշում էլ չի եղել․ Գարեգին Բաղրամյան
Մի քանի օր առաջ անակնկալ կերպով հրաժարական տվեց Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Գարեգին Բաղրամյանը։
MediaHub-ը այս թեմայով զրուցել է ՀԾԿՀ արդեն նախկին նախագահի հետ․
-Պարոն Բաղրամյան, ի վերջո, ո՞րն էր Ձեր հրաժարականի պատճառը։
-Չեմ ուզում հիմա մեկնաբանել, կարող է գա ժամանակ՝ խոսենք, հիմա չեմ ուզում։
-Ինչ-որ ճնշումնե՞ր են եղել Ձեր նկատմամբ։
-Չէ, ոչ մի ճնշում էլ չի եղել, ես գրել դուրս եմ եկել։
-Ինչո՞ւ։ Նոր էիք վերընտրվել խորհրդարանի կողմից այդ պաշտոնում։ Կարո՞ղ է ՀԷՑ-ի հետ կապված խնդիրն ու լսումներն էին պատճառը, որ որոշեցիք հեռանալ։
-Դե, որոշ մարդիկ կարող է էդպես մտածեն, բայց ես, համենայնդեպս, իմ գործն եմ արել, հիմա դա արդեն ժամանակը ցույց կտա, որ ես իմ հիմնարկի իրավասություններից ելնելով՝ իմ գործն արել եմ․ թե ով, ինչի հետ է կապում, դա արդեն իրենց գործն է։
-Իսկ ՀԷՑ-ի լավ կամ վատ աշխատանքը, արդյունավետությունը Ձեր հիմնարկի աշխաատանքի հետ կապ ունե՞ր։
-Այնքանով, ինչքանով որ պիտի ՀԷՑ-ը հետևի մեր կանոններին, իսկ այդ կանոններին չհետևելու արդյունքում էլ մեր արձագանքը միշտ եղել է և՛ վարչական վարույթների տեսքով, և՛ կոնկրետ տուգանքների տեսքով, նաև սպառողներին փոխհատուցման տեսքով։ Վերջին ժամանակների էդ խնդիրների հետ կապված էլ էդ տուգանքների որոշակի խստացումներ էինք արել։
-Ասում են՝ այս ամենը հատուկ կազմակերպված էր․ Կոնջորյան Հայկը հրավիրեց այդ լսումները, ՔՊ-ականներն էլ եկան ու հարձակվեցին թե՛ Ձեզ վրա, թե՛ հեռակա ՀԷՑ-ի ու դրա ղեկավարության վրա, այս դեպքում՝ «Տաշիր գրուպի» և Սամվել Կարապետյանի վրա։
-Դե, հիմա, իրենք ուզում էին պարզաբանել, թե էս անջատումներն ինչով են պայմանավորված, հիմա էնքանով, ինչքանով որ մեր մասով էր, ես պատասխանել եմ, նաև ներկայացրել եմ էն հնարավոր միջոցառումները, որ տեսնում ենք, որ պետք է անել։ Էնտեղ կան միջոցառումներ, որ մենք ուղղակի միայն մեզնով չենք կարող անել։ Օրինակ՝ նույն ցանցային կանոնները, որ կան, որ էդ ամբողջ առևտրային և տեխնիկական փոխհարաբերություններն են կարգավորում՝ սպառող, մատակարար և այլն, էդ կանոնները, ըստ օրենքի, համատեղ պիտի արվեն՝ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության հետ միասին։ Այսինքն՝ էնպես չի, որ էդտեղ միայն մենք կարող ենք ինչ-որ բաներ անել։
-Այսինքն՝ պատասխանատվությունը միակողմանի չէ։ Այդ դեպքում՝ կա՞ն կառույցներ, որոնք թերացել են, լավ չեն աշխատել կամ ինչ-որ բան պետք է անեին ու չեն արել։
-Ես չեմ կարծում, թե ինչ-որ մեկը թերացել է, կան խնդիրներ, բայց այդ խնդիրները, իմ կարծիքով, ըստ նախանշված պլանի լուծվում էին, ու կային նաև որոշակիորեն ավելի արագ տեմպերով էդ խնդիրները լուծելու առաջարկներ, էդ առաջարկները մենք արել ենք։
-Բայց հանրությունն էլ, ՔՊ-ն էլ ու երևի Դուք էլ՝ որպես սպառող, հավանաբար դժգոհ եք, որ այդ խնդիրները արագ չեն լուծվում։ Օրինակ՝ նույն ՀԷՑ-ի աշխատանքից գո՞հ եք։
-Չէ, գոհ չէի, դրա համար էն, ինչ մեր իրավասությունների շրջանակում է՝ տուգանքների խստացում և այլն, դա արել ենք։ Բայց այն, որ տեխնիկապես մաշված ենթակառուցվածք ունենք ու պետք է լուծումներ գտնենք՝ դա ձևափոխելու, էդ ամեն ինչը կախարդական փայտիկով չի լինում, դրա համար ժամանակ է պետք, միջոցառումներ են պետք, ու գուցե ոչ ականջահաճո որոշումներ է պետք կայացնել։
-Իսկ Ձեր հեռանալը կամ Ձեզնից ազատվելը կնպաստի՞ այդ խնդիրների արագ լուծմանը։
-Դրա համար, ենթադրում եմ, ինչ-որ ժամանակ կանցնի, կանդրառնանք էս խոսակցությանը, հա՛մ կվերլուծենք՝ ինչ են արել, հա՛մ էլ կհասկանանք՝ բերե՞ց լուծման, թե՞ չբերեց։ Համենայնդեպս, մենք առաջարկներ արել ենք, թե մեր տեսանկյունից ոնց ենք տեսնում, որ կարելի է խնդիրն ավելի արագ լուծել։
-Իսկ ինչո՞վ եք զբաղվում պաշտոնը թողնելուց հետո, և տեղյա՞կ եք՝ Ձեր փոխարեն ո՞ւմ են ուզում առաջադրել ՀԾԿՀ նախագահի պաշտոնում։
-Բացարձակ չգիտեմ՝ ում են նախատեսում, որ իմ փոխարեն պետք է լինի։ Ես էլ առայժմ ոչ մի բանով չեմ զբաղվելու՝ առնվազն առաջիկա մի ամիսը։
Մանրամասները՝ սկզբնաղբյուրում։