Երևան, 02.Ապրիլ.2025, 12:35 |
Էստոնիայի ԱԳ նախարարն ընդունել է Հայաստանի ԲՏ... Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը 5000... Տրամաբանական չի լինի, որ ստորագրվի խաղաղությա... Queen Mary նավի ավելի քան 200 ուղևոր վարակվել... Ապրիլի 1-ից մեկնարկել է ՊԵԿ գործունեության վե... Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերը ն... Բրիտանացի պատգամավորները պահանջում են ճնշում ... Սամվել Շահրամանյանն ու Արցախի ԱԺ պատգամավորնե... Երևանում «Kia Sportage»-ը գլխիվայր շրջվել է. ... Պակիստանի զորքերը ներխուժել են Քաշմիրի հնդկակ... Վերականգնվել է պետությանը և համայնքին պատճառվ... Սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ Մարտուն Գրիգորյանի թիմակից Անահիտ Խալաթյանն ա... Թnւրք բլոգերի նկատմամբ վարույթ է նախաձեռնվել ... Մարտուն Գրիգորյանը որոշում ունի․ Արթուր Վանեց... Մխիթար Հայրապետյանը Տալլինում հանդիպել է Էստո... ՔՊ-ն ԲԴԽ անդամի թափուր տեղերի համար թեկնածուն... Կադրեր՝ ԱՄՆ դեսպանատան առջև տեղի ունեցած վթար... Երեխաների թրաֆիքինգից պաշտպանությունը ոչ միայ... Գազայում իսրայելական հարվածներից զոհերի թիվն ... «9 տարի առաջ այս օրը վերջին անգամ լսեցի քո ձա... Երբ կմեկնարկի ապրիլ ամսվա կենսաթոշակների վճար... Հայաստանի և Վիետնամի միջև առևտրաշրջանառությու... Իսակովի պողոտայում բախվել են «Nissan»-ն ու «M... Անուշիկ Ավետյանը նշանակվել է էկոնոմիկայի նախա... 2024 թ․ մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ո... Տարադրամի փոխարժեքները այսօրվա դրությամբ Բուլղարիայի բուհերում կրթություն ստանալու նպա... Հրշեջ-փրկարարները կանխել են հրդեհի տարածումը ... Սերժ Սարգսյանի անունից հարգանքի տուրք է մատու... Հայտնի հրուշակագործին կախված են հայտնաբերել ՊԵԿ-ը բացահայտել է ստվերային շրջանառության նո... Կաթողիկոսը խնդրանքով դիմել է Ֆրանկ-Վալտեր Շտա... Հասրաթյան փողոցում անվադողեր են այրվել. դեպքի... Սրբուհի Գալյանը «Արմավիր» ՔԿՀ-ում ծանոթացել է... Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերի մի շարք վթարավտ... Գյումրիից «Պապի ընտրության» սպիտակ ծխի եռօրյա... Ավարտվել է «Սևան» ազգային պարկի նախկին տնօրեն... Երևանում 26-ամյա աղջիկը պղպեղային օդամղիչով փ... Արցախում Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանության գործ... Աստղագուշակ՝ ապրիլի 2-ի համար ՄԻՊ-ն ու ՔՊ-ական պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանն ... Ի՞նչ եղանակ է սպասվում առաջիկա օրերին Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են. «Հրապարակ» Աննա Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա. «Հրապարակ» Երևանի և մարզերի որոշ հասցեներում լույս չի լի... ՔՊ-ականները «սարքել են» Վիլեն Գաբրիելյանի գլխ... Արցախցիները բացատրություն են պահանջել Վիտալի ... Իրարանցումից հետո ո’չ լսել են նախարարի ձայնը,... Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում. ի... Ներքին գործերի նախարարի թեկնածու են փնտրում. ... Ջուր չի լինելու Թբիլիսիում առանձնապես խոշոր չափերով թմրանյութ... Հակոբ Սերոբյանն արժանացել է Եվրոպական մարմնամ... ՊԵԿ-ը 2025 թվականի առաջին եռամսյակում ապահովե... Չինաստանի ԱԳ նախարարը Մոսկվայում հանդիպել է Պ... Երևան-Երասխ ավտոճանապարհին բախվել են «IVECO»-... 13-ամյա շախմատիստ Մանվել Առաքելյանին շնորհվել... Մակունցը մասնակցել է ԱՄՀ կազմակերպած ընդունել... Բոլորի աշխատանքի նպատակը պետք է լինի մեկը՝ ամ... Գերմանիայի նախագահը ժամանել է Ադրբեջան Հայաստանում հաշվառված խոշոր ու մանր եղջերավոր... Ավելացել են Հայաստանի պետական սահմանն ապօրինի... Ուսումնարաններում և քոլեջներում սովորելը կարո... Մինչև հիմա չի պարզվել Տիգրանին խnշտանգմшն ենթ... Խոզնավարի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչե... Առկա է առևտրատնտեսական հարաբերությունների չիր... Մոտ երեք տարի ինձ կալանքի տակ են պահում չեղած... Ամերիկացի զինվորականին մահացած են գտել Ինչ հնարավորություններ կտա ԶԼՄ ներկայացուցիչն... Արտաշատում մեքենան դուրս է եկել երթևեկելի հատ... Տեղի է ունեցել ՔՊ վարչության նիստ. այն վարել ... Հայաստան է ժամանել Վիետնամի ԱԺ նախագահի գլխավ... Ծովինար Վարդանյանն ու ԱՄՀ հայաստանյան առաքելո... «Նիկոլին ընտրել ենք, կողքը կանգնել, որ մեզ սե... Հայաստանում կանցկացվեն Վրաստանի մշակույթի օրե... Էջմիածնի գերեզմանատնից կատարել են ալյումինե ճ... ՏԻՄ ընտրություններում քաղաքական ռեսուրսի այսպ... Երկաթգծի հարևանությամբ մեքենան բախվել է սյանը... Մովսես Հակոբյանին նոր մեղադրանք է ներկայացվել... Վեհափառը և Հունգարիայի եկեղեցիների խորհրդի գլ... Բայրամովը եվրոպացի պաշտոնյաներին է ներկայացրե... Արմեն Հարությունյանը մեղադրանքը չի ընդունում,... ՄԻՊ-ը խիստ մտահոգիչ է համարում լայն տարածում ... Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առ... ԲՏԱ նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը Էստոն... Իսրայելի ավիահարվածի հետևանքով Բեյրութում «Հե... Խստորեն դատապարտում ենք թե՛ Վիլեն Գաբրիելյանի... Ես կարող եմ ներել, ոտքի տակ գցել անձնականը, բ... Մարդ ու կին մի մարմին, բայց ոչ մի «Ֆեյսբուք».... Բախվել են «Tesla»-ն ու «Honda» մակնիշի մոտոցի... Զեմֆիրան մենահամերգով հանդես կգա Երևանում Երթևեկության կազմակերպման փոփոխություն՝ Վաղար... Հայաստանում համակարգչային հափշտակությունների ... Իմ այցի հիմնական նպատակն է խթանել ՀՀ-ի և Չեռն... Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկում կ... Շախմատի մրցումներով մեկնարկել են ՀՀ ուսանողակ... Երկու երկրների կառավարությունների միջև համագո... Հանրային Ռադիոյի տնօրենի կինը վիրավորել է արց... Փաշինյանը և Չեռնոգորիայի փոխվարչապետը քննարկե...
Հորս հատուկ խցում են տեղավորել. նրան 48 ժամ թույլ չեն տվել ջուր խմել․ Ռուբեն Վարդանյանի որդին մանրամասներ է հայտնում
Ֆրանսիական հեղինակավոր Le Point պարբերականը «Աշխարհն աչք է փակել Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված էթնիկ զտումների վրա» խորագրով հարցազրույց է հրապարակել Ռուբեն Վարդանյանի որդու՝ Դավիթ Վարդանյանի հետ: Ստորև որոշ կրճատումներով ներկայացվում են Le Point-ի նախաբանը և հարցազրույցը.
«Լեռնային Ղարաբաղի նախկին բնակիչների համար այս օրերին տխուր տարելից է: Մեկ տարի առաջ Ադրբեջանն իր տիրապետության տակ առավ հայկական անկլավը և նրա մայրաքաղաք Ստեփանակերտը՝ մոտ 120.000 մարդու պարտադրելով աքսորման։ Մի քանի հայ քաղաքական առաջնորդներ, այդ թվում՝ նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանը, ձերբակալվել են ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից: Ձերբակալվելով 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Լաչինի միջանցքում, որը նախկինում ծառայել է որպես միակ անցակետը Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև, Ռուբեն Վարդանյանն արդեն մեկ տարի է, ինչ կալանավորված է Ադրբեջանում, որտեղ նա սպասում է ենթադրյալ դատավարությանը, որն անընդհատ հետաձգվում է: Նրա որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը, տագնապի ազդանշան է հնչեցնում և խնդրում է միջազգային հանրությանը ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա, որպեսզի վերջինս ազատ արձակի հայ բանտարկյալներին:
-Ձեր հոր մասին նոր տեղեկություններ ունե՞ք:
-Հայրս ձերբակալվել է 2023 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ևս յոթ հոգու հետ: Լուրն իմացանք սոցիալական ցանցերից։ Դա շոկ էր։ Մենք չենք կարող գնալ նրան տեսակցելու, բայց երբեմն խոսում ենք նրա հետ հեռախոսով և հաղորդագրություններ ենք ստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի միջոցով: Վերջին անգամ ես խոսել եմ նրա հետ նախորդ շաբաթ:
-Նրա առողջական վիճակն ինչպե՞ս է:
-Ապրիլի սկզբին հայրս հացադուլ էր սկսել։ Նրա որոշման մասին մենք իմացանք միայն երկու շաբաթ անց, քանի որ նա այդ ժամանակ գտնվում էր մեկուսարանում՝ առանց արտաքին աշխարհի, այդ թվում՝ այնտեղ գտնվող իր փաստաբանի հետ հաղորդակցվելու հնարավորության։ Մեր միջազգային փաստաբաններին չի թույլատրվում այցելել նրան։ Հորս հատուկ խցում են տեղավորել. նրան 48 ժամ թույլ չեն տվել ջուր խմել և ստիպել են ժամեր շարունակ մնալ ոտքի վրա, ինչը միջազգային կոնվենցիաների համաձայն՝ խոշտանգման դրսևորում է համարվում։ Ահա թե ինչու մենք խնդիրը ներկայացրինք ՄԱԿ-ի հատուկ զեկուցողի ուշադրությանը: Միջազգային ճնշման ներքո Ադրբեջանի իշխանությունները վերջապես համաձայնեցին նրան հնարավորություն տալ՝ հարազատներին զանգահարելու։ Մայրս կարողացել էր հեռախոսով խոսել նրա հետ և համոզել, որ դադարեցնի հացադուլը։
-Ե՞րբ է նախատեսվում նրա դատավարությունը։
-Սա մեզ համար ամենամտահոգիչ հարցերից մեկն է: Դատավարությունը պետք է կայանար 2024 թվականի հունվարին։ Այն նախ կամայականորեն հետաձգվեց մինչև մայիս, հետո ևս մեկ անգամ հետաձգվեց։ Այժմ նախատեսվում է, որ այն պետք է անցկացվի հոկտեմբերին, բայց մենք որևէ երաշխիք չունենք, որ այն կրկին չի հետաձգվի։ Սովորաբար արգելվում է անձին ամիսներ շարունակ պահել կալանքի տակ՝ առանց հստակ մեղադրանքի։ Բայց, ցավոք, մենք գիտենք այն երկրի գործելաոճը, որտեղ բանտարկված է իմ հայրը…
Հայերն ու ադրբեջանցիները պետք է սովորեն համագոյակցել, որովհետև մենք հարևաններ ենք և հարևաններ ենք մնալու։ Բայց դա չի կարելի իրականացնել ուժի կիրառմամբ ու սպառնա։
-COP29-ը՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Մասնակիցների կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանը, պետք է անցկացվի նոյեմբերին Ադրբեջանում։ Ի՞նչ ուղերձ կցանկանայիք հղել օտարերկրյա առաջնորդներին, ովքեր կայցելեն Բաքու:
-Ինչպե՞ս կարելի է COP-ը վստահել նավթային պետությանը, որի արտահանման եկամուտների 90%-ը ստացվում է նավթից, որի քաղաքականությունը հիմնված է որքան հնարավոր է՝ ավելի շատ գազ և նավթ արդյունահանելու վրա, և որը, միևնույն ժամանակ, ամբողջությամբ ոտնահարում է մարդու իրավունքները: Իմ կարծիքով, մենք չենք կարող տարանջատել կլիմայական արդարությունն ու մարդու իրավունքները։ Այդ երկուսը փոխկապակցված են: Եթե մենք ցանկանում ենք լուրջ վերաբերմունքի արժանանալ զարգացող երկրների կողմից, որոնք իրենց ուշադրության կենտրոնում են պահում COP-ի նման կոնֆերանսները, որպեսզի տեսնեն, թե ինչ կարելի է անել, մենք պետք է պահանջենք հյուրընկալող երկրներից, որ վերջիններս մանրամասն ներկայացնեն իրավիճակը: Հուսով եմ, որ մյուսները կհետևեն Փարիզի քաղաքապետ տիկին Իդալգոյի օրինակին, որը հրապարակավ ասաց, որ ինքը չի գնա COP՝ Ադրբեջանի վարքագծի պատճառով։ Այս պահից սկսած մինչև նոյեմբեր մենք հնարավորություն ունենք ճնշում գործադրելու Բաքվի վրա։
-Արդյո՞ք միջազգային հանրությունը չափազանց ներողամիտ է Ադրբեջանի նկատմամբ:
-Ադրբեջանն աշխարհում ազատության ամենացածր ցուցանիշն ունեցող երկրներից մեկն է։ Ըստ Freedom House-ի՝ նրա ազատության ինդեքսը 100 հնարավորից 7-ն է։ Մեծ տերություններից Ֆրանսիան միակն էր, որ պատասխանատվության կանչեց Բաքվի ռեժիմին։ Այնպիսի երկրներ, ինչպիսիք են Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները, Միացյալ Թագավորությունը և Գերմանիան, ազդեցություն ունեն տարածաշրջանի վրա: Նրանք պետք է անեն շատ ավելին, քան արել են նախկինում»: