Երևան, 02.Ապրիլ.2025, 00:00 |
Ուսումնարաններում և քոլեջներում սովորելը կարո... Մինչև հիմա չի պարզվել Տիգրանին խnշտանգմшն ենթ... Խոզնավարի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչե... Առկա է առևտրատնտեսական հարաբերությունների չիր... Մոտ երեք տարի ինձ կալանքի տակ են պահում չեղած... Ամերիկացի զինվորականին մահացած են գտել Ինչ հնարավորություններ կտա ԶԼՄ ներկայացուցիչն... Արտաշատում մեքենան դուրս է եկել երթևեկելի հատ... Տեղի է ունեցել ՔՊ վարչության նիստ. այն վարել ... Հայաստան է ժամանել Վիետնամի ԱԺ նախագահի գլխավ... Ծովինար Վարդանյանն ու ԱՄՀ հայաստանյան առաքելո... «Նիկոլին ընտրել ենք, կողքը կանգնել, որ մեզ սե... Հայաստանում կանցկացվեն Վրաստանի մշակույթի օրե... Էջմիածնի գերեզմանատնից կատարել են ալյումինե ճ... ՏԻՄ ընտրություններում քաղաքական ռեսուրսի այսպ... Երկաթգծի հարևանությամբ մեքենան բախվել է սյանը... Մովսես Հակոբյանին նոր մեղադրանք է ներկայացվել... Վեհափառը և Հունգարիայի եկեղեցիների խորհրդի գլ... Բայրամովը եվրոպացի պաշտոնյաներին է ներկայացրե... Արմեն Հարությունյանը մեղադրանքը չի ընդունում,... ՄԻՊ-ը խիստ մտահոգիչ է համարում լայն տարածում ... Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առ... ԲՏԱ նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը Էստոն... Իսրայելի ավիահարվածի հետևանքով Բեյրութում «Հե... Խստորեն դատապարտում ենք թե՛ Վիլեն Գաբրիելյանի... Ես կարող եմ ներել, ոտքի տակ գցել անձնականը, բ... Մարդ ու կին մի մարմին, բայց ոչ մի «Ֆեյսբուք».... Բախվել են «Tesla»-ն ու «Honda» մակնիշի մոտոցի... Զեմֆիրան մենահամերգով հանդես կգա Երևանում Երթևեկության կազմակերպման փոփոխություն՝ Վաղար... Հայաստանում համակարգչային հափշտակությունների ... Իմ այցի հիմնական նպատակն է խթանել ՀՀ-ի և Չեռն... Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկում կ... Շախմատի մրցումներով մեկնարկել են ՀՀ ուսանողակ... Երկու երկրների կառավարությունների միջև համագո... Հանրային Ռադիոյի տնօրենի կինը վիրավորել է արց... Փաշինյանը և Չեռնոգորիայի փոխվարչապետը քննարկե... Արդարադատության նախարարն ու ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան... Հակակոռուպցիոն կոմիտեն պատրաստվում է Անահիտ Խ... Եվրամիությունը հավատարիմ է Հարավային Կովկասու... Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է Հայաստանում Կիպր... Բազմաֆունկցիոնալ մեքենաները Երևանում են. Տիգր... Այսօրվանից կփորձարկվի դեղերի փոխհատուցման նոր... Հայոց ցեղասպանության նահատակ Երանելի Իգնատիոս... Գեղարքունիքում մարտին ծնվել է 115 երեխա Սարի թաղի 44-ամյա բնակչին դանակահարած անձը ձե... 13 զոհ․ պայթյուն՝ Հնդկաստանում ճայթռուկների գ... Ամոթ էր, որ նա չհաղթեց Ոսկե գնդակը․ Անրի «Իրավիճակի մասին հարցրեք ՊՆ-ից. այդ գյուղեր ա... Այո՛, կարող է մարդ կիրակի օրը լինել ոչ սթափ վ... Հայաստանում ընտանեկան բռնության դեպքերը կտրու... Ժամանակը կտա իր գնահատականը. Նազելի Բաղդասարյ... Ունենք մի քանի տասնյակ տուժողներ, մի քանի տաս... «Հետաքրքիր իրավիճակ է Գյումրիի շուրջ․ վերջում... Քրեակատարողական ծառայողները բուժակի մոտից հայ... Երևանի կենտրոնում ադրբեջանցի բլոգերի հայտնվել... Չարենցավանում 21-ամյա երիտասարդին կյանքից զրկ... ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի նստաշրջանի շր... Երկրաշարժ՝ Բավրա գյուղից 13 կմ հարավ-արևելք ԱԺ նախագահի հայտարարությունը Վիլեն Գաբրիելյան... Բաքվում ընթանում է Ռուբեն Վարդանյանի գործով շ... Գյումրիում և Փարաքարում վերահաշվարկ կատարելու... Եթե Գյումրու թեկնածուներից որևէ մեկը չստանա 1... Թրամփը վստահ է, որ Ռուսաստանը կկատարի Ուկրաին... «Ռոստամ և Սոհրաբ». համաշխարհային պրեմիերա Երև... Ոսիկանները հայտնաբերել են Երևանում տղամարդու ... ՀՀ-ում 2024 թ. հանցագործությունների թիվը նվազ... Մեզ սպասվում է տաք և բավարար տեղումներով ապրի... Արարատի մարզում դի են դուրս բերել ջրհորից․ մա... Արտերկրի 3 գիտնականներ նախագիծ կիրականացնեն Հ... Ծնվել է պատերազմում անմահացած Արման Մանուկյան... Ադրբեջանցի գործընկերս հրապարակայնորեն մերժել ... Տելեգրամի միջոցով թմրանյութ իրացրած հրազդանցի... Դեսպան Սահակյանն իր հավատարմագրերն է հանձնել ... Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հ... Ո՞վ կփոխարինի Վիլեն Գաբրիելյանին Թոշակառուն օրական ընդամենը 1 հաց է գնելու. «Հ... Տարադրամի փոխարժեքները այսօրվա դրությամբ Հրատապ կարգով իրականացվում են գետերի հուների ... Մեծ թափ են ստացել Քաջարան-Ագարակ ճանապարհահատ... 4 տարի ժամկետով ազատազրկում՝ շորթմամբ պահանջվ... Ի՞նչ է սպասվում Գյումրիում. կա 3 ճանապարհ․ «Հ... Սիս բնակավայրում փրկարարները տան հողամասում փ... Աստղագուշակ՝ ապրիլի 1-ի համար ԱԺ ՔՊ պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը վայր է դնո... Այս տոնը Հայաստանում ապրող ասորիներին թող բեր... Լիլիթ Մակունցն Ամերիկայի կաթոլիկ համալսարանու... Հաղթանակը նշողներին տուգանել են. «Հրապարակ» Վեց ժամ՝ հանուն ոչնչի. Անդրանիկ Քոչարյանին հր... Ի՞նչ եղանակ է սպասվում առաջիկա օրերին Գլուխներ կթռնեն. Փաշինյանը «չիստկա» կանի ՔՊ-ո... ՔՊ-ում շոկի մեջ են. վերնախավը մինչեւ լուսաբաց... Վարչական ռեսուրսն էլ հանես, տակը բան չի մնա. ... Ինքնախաբեությո՞ւն, թե՞ հայ ժողովրդին հերթական... Անհետ կորածների ծնողները Արսեն Թորոսյանին և Մ... Ադրբեջանը շարունակում է ապատեղեկատվություն տա... Ո՞վ էր կազմակերպել Գյումրու ակցիան, և ի՞նչ կո... Դատախազը կգնա Տիգրան Ավինյանի հետևից. ԱՆԻՖ հի... Ովքեր են մեղավոր Փարաքարում ՔՊ-ի պարտության հ... Փարաքար համայնքի նախկին ղեկավար Դավիթ Մինասյա...
«Բազալտշին»-ի նախագահը վերականգնել է Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջին պատճառված 33 մլն դրամ վնասը
Դ.Խ.-ն, զբաղեցնելով «Բազալտշին» արտադրական կոոպերատիվի նախագահի պաշտոնը, 2020-2021 թվականների ընթացքում, այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, կեղծել է փաստաթղթերը, միաժամանակ օժանդակել է «Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գ.Մ.-ին՝ կատարելու գույքի հափշտակություն և պաշտոնեական կեղծիք:
Դատախազությունից հայտնում են, որ մասնավորապես՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթով տեղեկություններ են ստացվել, որ 2019 թվականի նոյեմբերի 8-ին «Արմավիրի տարածաշրջանային պետական քոլեջ» ՊՈԱԿ-ի և Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության միջև կնքվել է պայմանագիր, որով ՊՈԱԿ-ի հաշվեհամարին է փոխանցվել 156 մլն 721 հազար 600 դրամ՝ ՊՈԱԿ-ի շենքային պայմանները բարելավելու և արհեստագործական մասնաշենքի շինարարական աշխատանքները կազմակերպելու նպատակով:
Շինարարական աշխատանքների տեխնիկական հսկողության ծառայությունների մատուցման, ֆինանսական միջոցները տնօրինելու, պայմանագրեր կնքելու նպատակով հայտարարված մրցույթում հաղթող է ճանաչվել «Բագարանի բարիք» ՓԲ ընկերությունը, իսկ ՊՈԱԿ-ի արհեստագործական մասնաշենքի շինարարական աշխատանքների կատարման նպատակով հայտարարված մրցույթում հաղթող են ճանաչվել քաղաքաշինության բնագավառում շինարարության իրականացման լիցենզիա ունեցող «Բազալտշին» և «Խաչմիշշին» ընկերությունները:
2020 թվականի հունվարի 30-ին «Բազալտշին»-ի և ՊՈԱԿ-ի միջև կնքվել է 135 մլն դրամի պայմանագիր՝ կապալային աշխատանքներ իրականացնելու համար:
2020 թվականի մարտի 11-ից «Բազալտշին» արտադրական կոոպերատիվի նախագահի պաշտոնը զբաղեցրած Դ.Խ.-ն, տեխնիկական հսկողություն իրականացնող «Բագարանի Բարիք» ՓԲ ընկերության տնօրեն Ս.Մ.-ն և շինարարական որակի տեխնիկական հսկիչ Ա.Պ.-ն, խեղաթյուրելով կապալառու կազմակերպության կողմից փաստացի կատարված շինարարական աշխատանքների իրական ծավալները, ներառել են աշխատանքների կատարման մասին ուռճացված տվյալներ:
Այնուհետև, 2020 թվականի մայիս-դեկտեմբեր ամիսների ընթացքում կազմել, ապա ստորագրել և «Բազալտշին» արտադրական կոոպերատիվի՝ ի դեմս նախագահ Դ.Խ-ի, ու «Բագարանի Բարիք» ընկերության կնիքներով կնքել են շուրջ 100 մլն դրամ արժեքի շինարարական աշխատանքների իրականացման վերաբերյալ վեց կատարողական կեղծ ակտեր և ներկայացրել ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Գ.Մ.-ին, այն դեպքում, երբ կապալառու կազմակերպության կողմից փաստացի կատարվել են 60 մլն դրամի շինարարական աշխատանքներ:
2023 թվականի մայիսի 4-ին հսկող դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Դ.Խ.-ի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 46-256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով գույքի հափշտակությանն օժանդակելը), 46-445-րդ հոդվածի 1-ին մասով (պաշտոնեական կեղծիք կատարելուն օժանդակելը) և 457-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (փաստաթղթեր կեղծելը, կեղծ փաստաթղթեր իրացնելը, պատրաստելը կամ օգտագործելը):
Նախաքննության ընթացքում Դ.Խ.-ի կողմից վերականգնվել է 3 մլն 501 հազար 500 դրամը, Ս.Մ.-ի կողմից՝ 114 հազար 700 դրամը:
2023 թվականի մայիսի 12-ին քրեական վարույթից անջատվել են մեղադրյալներ Գ.Մ.-ի, Դ.Խ.-ի, Ս.Մ.-ի, Ա.Պ.-ի և Ս.Հ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթները:
2023 թվականի մայիսի 24-ին դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերի հետ հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան:
Հակակոռուպցիոն դատարանում նշանակված նախնական դատալսումների ընթացքում Դ.Խ.-ի կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է պետության գույքային շահերին պատճառված վնասը՝ 33 մլն 653 հազար 199 դրամը: