Երևան, 02.Ապրիլ.2025, 00:00 |
14 վիրավոր․ անցած 1 օրվա ընթացքում արձանագրվե... Կասեցվել է «էլոլա» կաթնամթերքի արտադրամասի գո... ՀՀ-ն չի կարող միաժամանակ անդամակցել եվրոպական... Երկու երկրների միջև հարաբերությունները պատմակ... Մովսես Հակոբյանին նոր մեղադրանք է առաջադրվել ... Քույրը դանակով հարվածել է տնակը հրկիզելու փոր... ՆԳ փոխնախարարը կարևորել է Եվրոպական սահմանայի... Էստոնիայի ԱԳ նախարարն ընդունել է Հայաստանի ԲՏ... Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը 5000... Տրամաբանական չի լինի, որ ստորագրվի խաղաղությա... Queen Mary նավի ավելի քան 200 ուղևոր վարակվել... Ապրիլի 1-ից մեկնարկել է ՊԵԿ գործունեության վե... Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերը ն... Բրիտանացի պատգամավորները պահանջում են ճնշում ... Սամվել Շահրամանյանն ու Արցախի ԱԺ պատգամավորնե... Երևանում «Kia Sportage»-ը գլխիվայր շրջվել է. ... Պակիստանի զորքերը ներխուժել են Քաշմիրի հնդկակ... Վերականգնվել է պետությանը և համայնքին պատճառվ... Սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ Մարտուն Գրիգորյանի թիմակից Անահիտ Խալաթյանն ա... Թnւրք բլոգերի նկատմամբ վարույթ է նախաձեռնվել ... Մարտուն Գրիգորյանը որոշում ունի․ Արթուր Վանեց... Մխիթար Հայրապետյանը Տալլինում հանդիպել է Էստո... ՔՊ-ն ԲԴԽ անդամի թափուր տեղերի համար թեկնածուն... Կադրեր՝ ԱՄՆ դեսպանատան առջև տեղի ունեցած վթար... Երեխաների թրաֆիքինգից պաշտպանությունը ոչ միայ... Գազայում իսրայելական հարվածներից զոհերի թիվն ... «9 տարի առաջ այս օրը վերջին անգամ լսեցի քո ձա... Երբ կմեկնարկի ապրիլ ամսվա կենսաթոշակների վճար... Հայաստանի և Վիետնամի միջև առևտրաշրջանառությու... Իսակովի պողոտայում բախվել են «Nissan»-ն ու «M... Անուշիկ Ավետյանը նշանակվել է էկոնոմիկայի նախա... 2024 թ․ մեղադրական եզրակացությամբ դատարան է ո... Տարադրամի փոխարժեքները այսօրվա դրությամբ Բուլղարիայի բուհերում կրթություն ստանալու նպա... Հրշեջ-փրկարարները կանխել են հրդեհի տարածումը ... Սերժ Սարգսյանի անունից հարգանքի տուրք է մատու... Հայտնի հրուշակագործին կախված են հայտնաբերել ՊԵԿ-ը բացահայտել է ստվերային շրջանառության նո... Կաթողիկոսը խնդրանքով դիմել է Ֆրանկ-Վալտեր Շտա... Հասրաթյան փողոցում անվադողեր են այրվել. դեպքի... Սրբուհի Գալյանը «Արմավիր» ՔԿՀ-ում ծանոթացել է... Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերի մի շարք վթարավտ... Գյումրիից «Պապի ընտրության» սպիտակ ծխի եռօրյա... Ավարտվել է «Սևան» ազգային պարկի նախկին տնօրեն... Երևանում 26-ամյա աղջիկը պղպեղային օդամղիչով փ... Արցախում Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանության գործ... Աստղագուշակ՝ ապրիլի 2-ի համար ՄԻՊ-ն ու ՔՊ-ական պատգամավոր Հասմիկ Հակոբյանն ... Ի՞նչ եղանակ է սպասվում առաջիկա օրերին Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են. «Հրապարակ» Աննա Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա. «Հրապարակ» Երևանի և մարզերի որոշ հասցեներում լույս չի լի... ՔՊ-ականները «սարքել են» Վիլեն Գաբրիելյանի գլխ... Արցախցիները բացատրություն են պահանջել Վիտալի ... Իրարանցումից հետո ո’չ լսել են նախարարի ձայնը,... Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում. ի... Ներքին գործերի նախարարի թեկնածու են փնտրում. ... Ջուր չի լինելու Թբիլիսիում առանձնապես խոշոր չափերով թմրանյութ... Հակոբ Սերոբյանն արժանացել է Եվրոպական մարմնամ... ՊԵԿ-ը 2025 թվականի առաջին եռամսյակում ապահովե... Չինաստանի ԱԳ նախարարը Մոսկվայում հանդիպել է Պ... Երևան-Երասխ ավտոճանապարհին բախվել են «IVECO»-... 13-ամյա շախմատիստ Մանվել Առաքելյանին շնորհվել... Մակունցը մասնակցել է ԱՄՀ կազմակերպած ընդունել... Բոլորի աշխատանքի նպատակը պետք է լինի մեկը՝ ամ... Գերմանիայի նախագահը ժամանել է Ադրբեջան Հայաստանում հաշվառված խոշոր ու մանր եղջերավոր... Ավելացել են Հայաստանի պետական սահմանն ապօրինի... Ուսումնարաններում և քոլեջներում սովորելը կարո... Մինչև հիմա չի պարզվել Տիգրանին խnշտանգմшն ենթ... Խոզնավարի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչե... Առկա է առևտրատնտեսական հարաբերությունների չիր... Մոտ երեք տարի ինձ կալանքի տակ են պահում չեղած... Ամերիկացի զինվորականին մահացած են գտել Ինչ հնարավորություններ կտա ԶԼՄ ներկայացուցիչն... Արտաշատում մեքենան դուրս է եկել երթևեկելի հատ... Տեղի է ունեցել ՔՊ վարչության նիստ. այն վարել ... Հայաստան է ժամանել Վիետնամի ԱԺ նախագահի գլխավ... Ծովինար Վարդանյանն ու ԱՄՀ հայաստանյան առաքելո... «Նիկոլին ընտրել ենք, կողքը կանգնել, որ մեզ սե... Հայաստանում կանցկացվեն Վրաստանի մշակույթի օրե... Էջմիածնի գերեզմանատնից կատարել են ալյումինե ճ... ՏԻՄ ընտրություններում քաղաքական ռեսուրսի այսպ... Երկաթգծի հարևանությամբ մեքենան բախվել է սյանը... Մովսես Հակոբյանին նոր մեղադրանք է ներկայացվել... Վեհափառը և Հունգարիայի եկեղեցիների խորհրդի գլ... Բայրամովը եվրոպացի պաշտոնյաներին է ներկայացրե... Արմեն Հարությունյանը մեղադրանքը չի ընդունում,... ՄԻՊ-ը խիստ մտահոգիչ է համարում լայն տարածում ... Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առ... ԲՏԱ նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը Էստոն... Իսրայելի ավիահարվածի հետևանքով Բեյրութում «Հե... Խստորեն դատապարտում ենք թե՛ Վիլեն Գաբրիելյանի... Ես կարող եմ ներել, ոտքի տակ գցել անձնականը, բ... Մարդ ու կին մի մարմին, բայց ոչ մի «Ֆեյսբուք».... Բախվել են «Tesla»-ն ու «Honda» մակնիշի մոտոցի... Զեմֆիրան մենահամերգով հանդես կգա Երևանում Երթևեկության կազմակերպման փոփոխություն՝ Վաղար...
Ավանդական տոլմայի փառատոն՝ Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ եկեղեցու բակում
Թբիլիսիում շարունակվում է պահպանվել տոլմայի փառատոն անցկացնելու ավանդույթը, որը դարձել է ժողովրդի կողմից սիրված և սպասելի տոն: Այդ օրը Թբիլիսիի բնակիչներն ու ոչ միայն նրանք, հնարավորություն ունեն քաղաքի սրտում՝ կոլորիտային Մեյդանի տարածքում, համտեսել հայկական ազգային տոլմայի գրեթե բոլոր տեսակները՝ պատրաստված տարբեր բաղադրատոմսերով, ներդաշնակված հայ կանանց հմտություններով ու մտահղացումներով:
Վիրահայոց թեմից հայտնում են, որ հուլիսի 9-ին «Տոլմայի փառատոն 2023-ը» անցկացվել է Վիրահայոց թեմի առաջնորդանիստ Սուրբ Գևորգ եկեղեցու բակում։ Հավարտ կիրակնօրյա Սուրբ Պատարագի, մարդաշատ եկեղեցու բակում փառատոնին ներկա են եղել Վրաստանի համայնքային կառույցների անդամներ, Վրաստանում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության դիվանագետներ, Թբիլիսիի Սակրեբուլոյի՝ Ժողովրդական ժողովի ներկայացուցիչներ, բազում հավատացյալներ, քաղաքի գտնվող տարբեր ազգի զբոսաշրջիկներ և հյուրեր:
Պատրաստված տոլմաները տարբեր էին՝ փաթաթված խաղողի տերևով, կաղամբով, խառը բանջարեղենով, սոխով, նաև պասոց, քաղցր՝ չամիչով ու մեխակ- դարչինով, գազարով, պանրով և այլն՝ բոլորն էլ գեղեցիկ ձևավորված ու ախորժալի:
Վրաստանի հայ կանանց «Շուշանիկ» միության նախագահ Սուսաննա Խաչատրյանը բացելով «Տոլմայի փառատոն-2023»-ը»՝ կարևորել է ավանդույթը պահելու, ազգային խոհանոցի նրբերանգներով այն էլ ավելի ընդարձակելու և զարգացնելու անհրաժեշտությունը, և շնորհակալություն հայտնել Վիրահայոց թեմի առաջնորդարանին, թեմակալ առաջնորդին՝ փառատոնի անցկացումը հովանավորելու, ինչպես նաև՝ Թբիլիսիի Սուրբ Գևորգ առաջնորդանիստ և Հավլաբարի Սուրբ Էջմիածին եկեղեցիների խաչի քավորներին, Վրաստանի հայ կանանց «Շուշանիկ» կազմակերպության, երկու եկեղեցիների Եկեղեցասեր կանանց խմբերի անդամներին փառատոնին աջակցելու, Վրաստանի հայ համայնք հասարակական կազմակերպությանը և «Անի» պարային համույթին՝ փառատոնին մասնակցելու համար:
Փառատոնի պատվավոր հյուրերն են եղել Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Հոգեշնորհ Տեր Կիրակոս վարդապետ Դավթյանը, Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ Հգշ. Տեր Նշան վարդապետ Հմայակյանը, արժանապատիվ Տեր Վիրապ քահանա Ղազարյանը: Փառատոնը մեկնարկել է Թեմակալ առաջնորդի կողմից սեղանների օրհնությամբ: Հայր Սուրբը իր խոսքում արժևորել է բոլոր կազմակերպիչների դերը թեմի կյանքում հաստատված գեղեցիկ ավանդույթը անխախտ պահելու գործում, գնահատանքի խոսքեր ուղղել փառատոնին տոլմաներով ներկայացած մասնակիցներին և ներկաներին հրավիրել համտեսելու համեղ և ախորժալի տոլմաները: