Երևան, 02.Ապրիլ.2025, 00:00 |
ՊԵԿ-ը 2025 թվականի առաջին եռամսյակում ապահովե... Չինաստանի ԱԳ նախարարը Մոսկվայում հանդիպել է Պ... Երևան-Երասխ ավտոճանապարհին բախվել են «IVECO»-... 13-ամյա շախմատիստ Մանվել Առաքելյանին շնորհվել... Մակունցը մասնակցել է ԱՄՀ կազմակերպած ընդունել... Բոլորի աշխատանքի նպատակը պետք է լինի մեկը՝ ամ... Գերմանիայի նախագահը ժամանել է Ադրբեջան Հայաստանում հաշվառված խոշոր ու մանր եղջերավոր... Ավելացել են Հայաստանի պետական սահմանն ապօրինի... Ուսումնարաններում և քոլեջներում սովորելը կարո... Մինչև հիմա չի պարզվել Տիգրանին խnշտանգմшն ենթ... Խոզնավարի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչե... Առկա է առևտրատնտեսական հարաբերությունների չիր... Մոտ երեք տարի ինձ կալանքի տակ են պահում չեղած... Ամերիկացի զինվորականին մահացած են գտել Ինչ հնարավորություններ կտա ԶԼՄ ներկայացուցիչն... Արտաշատում մեքենան դուրս է եկել երթևեկելի հատ... Տեղի է ունեցել ՔՊ վարչության նիստ. այն վարել ... Հայաստան է ժամանել Վիետնամի ԱԺ նախագահի գլխավ... Ծովինար Վարդանյանն ու ԱՄՀ հայաստանյան առաքելո... «Նիկոլին ընտրել ենք, կողքը կանգնել, որ մեզ սե... Հայաստանում կանցկացվեն Վրաստանի մշակույթի օրե... Էջմիածնի գերեզմանատնից կատարել են ալյումինե ճ... ՏԻՄ ընտրություններում քաղաքական ռեսուրսի այսպ... Երկաթգծի հարևանությամբ մեքենան բախվել է սյանը... Մովսես Հակոբյանին նոր մեղադրանք է ներկայացվել... Վեհափառը և Հունգարիայի եկեղեցիների խորհրդի գլ... Բայրամովը եվրոպացի պաշտոնյաներին է ներկայացրե... Արմեն Հարությունյանը մեղադրանքը չի ընդունում,... ՄԻՊ-ը խիստ մտահոգիչ է համարում լայն տարածում ... Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առ... ԲՏԱ նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը Էստոն... Իսրայելի ավիահարվածի հետևանքով Բեյրութում «Հե... Խստորեն դատապարտում ենք թե՛ Վիլեն Գաբրիելյանի... Ես կարող եմ ներել, ոտքի տակ գցել անձնականը, բ... Մարդ ու կին մի մարմին, բայց ոչ մի «Ֆեյսբուք».... Բախվել են «Tesla»-ն ու «Honda» մակնիշի մոտոցի... Զեմֆիրան մենահամերգով հանդես կգա Երևանում Երթևեկության կազմակերպման փոփոխություն՝ Վաղար... Հայաստանում համակարգչային հափշտակությունների ... Իմ այցի հիմնական նպատակն է խթանել ՀՀ-ի և Չեռն... Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկում կ... Շախմատի մրցումներով մեկնարկել են ՀՀ ուսանողակ... Երկու երկրների կառավարությունների միջև համագո... Հանրային Ռադիոյի տնօրենի կինը վիրավորել է արց... Փաշինյանը և Չեռնոգորիայի փոխվարչապետը քննարկե... Արդարադատության նախարարն ու ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան... Հակակոռուպցիոն կոմիտեն պատրաստվում է Անահիտ Խ... Եվրամիությունը հավատարիմ է Հարավային Կովկասու... Ռուբեն Ռուբինյանն ընդունել է Հայաստանում Կիպր... Բազմաֆունկցիոնալ մեքենաները Երևանում են. Տիգր... Այսօրվանից կփորձարկվի դեղերի փոխհատուցման նոր... Հայոց ցեղասպանության նահատակ Երանելի Իգնատիոս... Գեղարքունիքում մարտին ծնվել է 115 երեխա Սարի թաղի 44-ամյա բնակչին դանակահարած անձը ձե... 13 զոհ․ պայթյուն՝ Հնդկաստանում ճայթռուկների գ... Ամոթ էր, որ նա չհաղթեց Ոսկե գնդակը․ Անրի «Իրավիճակի մասին հարցրեք ՊՆ-ից. այդ գյուղեր ա... Այո՛, կարող է մարդ կիրակի օրը լինել ոչ սթափ վ... Հայաստանում ընտանեկան բռնության դեպքերը կտրու... Ժամանակը կտա իր գնահատականը. Նազելի Բաղդասարյ... Ունենք մի քանի տասնյակ տուժողներ, մի քանի տաս... «Հետաքրքիր իրավիճակ է Գյումրիի շուրջ․ վերջում... Քրեակատարողական ծառայողները բուժակի մոտից հայ... Երևանի կենտրոնում ադրբեջանցի բլոգերի հայտնվել... Չարենցավանում 21-ամյա երիտասարդին կյանքից զրկ... ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի նստաշրջանի շր... Երկրաշարժ՝ Բավրա գյուղից 13 կմ հարավ-արևելք ԱԺ նախագահի հայտարարությունը Վիլեն Գաբրիելյան... Բաքվում ընթանում է Ռուբեն Վարդանյանի գործով շ... Գյումրիում և Փարաքարում վերահաշվարկ կատարելու... Եթե Գյումրու թեկնածուներից որևէ մեկը չստանա 1... Թրամփը վստահ է, որ Ռուսաստանը կկատարի Ուկրաին... «Ռոստամ և Սոհրաբ». համաշխարհային պրեմիերա Երև... Ոսիկանները հայտնաբերել են Երևանում տղամարդու ... ՀՀ-ում 2024 թ. հանցագործությունների թիվը նվազ... Մեզ սպասվում է տաք և բավարար տեղումներով ապրի... Արարատի մարզում դի են դուրս բերել ջրհորից․ մա... Արտերկրի 3 գիտնականներ նախագիծ կիրականացնեն Հ... Ծնվել է պատերազմում անմահացած Արման Մանուկյան... Ադրբեջանցի գործընկերս հրապարակայնորեն մերժել ... Տելեգրամի միջոցով թմրանյութ իրացրած հրազդանցի... Դեսպան Սահակյանն իր հավատարմագրերն է հանձնել ... Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հ... Ո՞վ կփոխարինի Վիլեն Գաբրիելյանին Թոշակառուն օրական ընդամենը 1 հաց է գնելու. «Հ... Տարադրամի փոխարժեքները այսօրվա դրությամբ Հրատապ կարգով իրականացվում են գետերի հուների ... Մեծ թափ են ստացել Քաջարան-Ագարակ ճանապարհահատ... 4 տարի ժամկետով ազատազրկում՝ շորթմամբ պահանջվ... Ի՞նչ է սպասվում Գյումրիում. կա 3 ճանապարհ․ «Հ... Սիս բնակավայրում փրկարարները տան հողամասում փ... Աստղագուշակ՝ ապրիլի 1-ի համար ԱԺ ՔՊ պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանը վայր է դնո... Այս տոնը Հայաստանում ապրող ասորիներին թող բեր... Լիլիթ Մակունցն Ամերիկայի կաթոլիկ համալսարանու... Հաղթանակը նշողներին տուգանել են. «Հրապարակ» Վեց ժամ՝ հանուն ոչնչի. Անդրանիկ Քոչարյանին հր... Ի՞նչ եղանակ է սպասվում առաջիկա օրերին Գլուխներ կթռնեն. Փաշինյանը «չիստկա» կանի ՔՊ-ո...
Հնարավո՞ր է արդյոք նոր հեղաշրջում Թուրքիայում
Թուրքիայի ՆԳՆ ղեկավար Սուլեյման Սոյլուն հայտարարել է, որ եւս մեկ պետական հեղաշրջման փորձի մասին լուրերն ուղղված են քաղաքական քաոսի մթնոլորտ ստեղծելուն, գրում է Hürriyet-ի մեկնաբան Խանդե Ֆիրատը։
«Թուրքիայում չկա ոչ մի մարդ կամ կազմակերպություն, որը կկարողանա հեղաշրջում իրականացնել։ Որոշ խմբեր փորձում են սադրանք կազմակերպել»,- հայտարարել է նախարարը։
Թուրքիայի արտաքին քաղաքականության մասին ԱՄՆ վերլուծական կենտրոնի զեկույցը վեճեր է առաջացրել երկրում՝ կապված նոր ռազմական հեղաշրջման հնարավորության ենթադրության հետ։ Զեկույցում նշվում է, որ Թուրքիայի պաշտպանության նախարարը չափազանց մոտ է եղել ամերիկյան զինվորականների հետ։
ԱՄՆ բանակի համար RAND ընկերության հաշվետվությունը, որը հրապարակվել է հունվարին, հաստատում է, որ 2016թ․ չհաջողված հեղաշրջումից հետո հարյուրավոր սպաների պաշտոնից հեռացնելու թուրքական կառավարության որոշումը հսկայական դժգոհություն է առաջացրել թուրք զինվորականների շրջանում։
«Այդ դժգոհությունը կարող է նույնիսկ հանգեցնել պետական հեղաշրջման հերթական փորձին, եւ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, կարծես թե, լրջորեն է վերաբերում սպառնալիքին»,- գրված է այնտեղ։
Ոստիկանությունը նախկինի պես շրջայցեր է կատարում հեղաշրջման մեջ կասկածվողների մոտ, իսկ այսօր, փետրվարի 18-ին, թուրք դատախազները հրահանգել են ձերբակալել 700 մարդու, այդ թվում՝ զինվորականների եւ արդարադատության նախարարության աշխատակիցների։
Զեկույցի հրապարակումից հետո մի քանի պաշտոնատար անձինք փակ նիստերում քննարկել են հեղաշրջման հնարավորությունը, սակայն Անկարայում ավելի շատ հակված են նրան, որ դա ընդամենը շշուկներ են, ոչ ավելին։
Այնուամենայնիվ, որոշ կառավարամետ վերլուծաբաններ լրջորեն են վերաբերում զեկույցի եզրահանգումներին եւ հոդվածներ են հրապարակել, որոնցում ասվում է հնարավոր հեղաշրջման մասին։
Թուրքական «Սաբահ» թերթի ակադեմիական վերլուծաբան Հասան Բասրի Յալչինը երկուշաբթի օրը գրել է, թե բոլորը պետք է լրջորեն վերաբերեն զեկույցին, քանի որ RAND-ն աշխատում է անմիջապես ԱՄՆ ՊՆ-ի համար։
Կառավարամետ Yeni Safak թերթի պահպանողական հեղինակ Յուսուֆ Կապլանը ասել է, թե հաջորդ հեղաշրջումը կկատարեն քեմալականներն ու զինված ուժերի աշխարհիկ խմբավորումները։
Էրդողանը նույնպես ներքաշվել է այդ քննարկումների մեջ։ Չխոսելով զեկույցի մասին՝ նա ասել է, թե 2016թ․ պետական հեղաշրջման փորձին թուրք ժողովրդի դիմադրությունը պետք է դաս լինի բոլորի համար։
Զեկույցում նաեւ անհարմար վիճակի մեջ են գցել Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Խուլուսի Ակարին՝ նրան անվանելով «իդեալական մարդ» ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի հարաբերություններում։
Մի քանի շաբաթ լռությունից հետո Թուրքիայի ՊՆ-ն հայտարարել է, որ զեկույցը երկիմաստ էր, իսկ թուրքական զինվորականներին վերաբերող մեկնաբանությունները՝ անհիմն եւ անլուրջ։
Զեկույցում նաեւ ասվում է, որ Էրդողանի կառավարությունը ստեղծել է Ազգային պաշտպանության համալսարան՝ որպես բարձրագույն կրթական մարմին զինվորականների համար, որպեսզի հեղաշրջումից հետո «ոչնչացնի աշխարհիկության պաշտպանության թուրք զինվորականների մշակույթը»։
Ի պատասխան՝ ՊՆ-ն հայտարարել է, որ բանակում թուրք զինվորականները եւ ստորաբաժանումները հետեւում են երկրի օրենքներին ու կանոններին, իսկ նրա գլխավոր հրամանատարը նախագահն է։