Երևան, 29.Մարտ.2025, 00:00 |
Արցախը մեր փուշը չէր, մեր սիրտն ու դերպասն էր... Իշխանության նպատակն արցախցիներին արտագաղթի դր... Արցախցիները հաճախ ստիպված են մի քանի տեղ աշխա... Մանկուց սիրել եմ պատրաստել զարդեր․ Լուսինե Հա... Արաքսիա Սվաջյանը ներկա է եղել Հայկական համադպ... Կրթվելը նորաձև է․ հանդիպում՝ Քասախում «Հայաքվե» ազգային քաղաքացիական միավորման Գորի... Հազարամյա պատմություն ունեցող արցախցին դարձավ... Ողբերգական դեպք՝ «Տոնոյան» բժշկական կենտրոնու... Մյանմայում երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թվում ... Մեծ Բրիտանիան Ադրբեջանին կոչ է արել ազատ արձա... Եկե'ք տեղերով փոխվենք, մենք գանք՝ ձեր աշխատավ... Ո՞րն է լինելու Նիկոլ Փաշինյանի զիջումների ռու... Տուն է եղել, տեղ է եղել, երանի բլոկադայի վախտ... Դարձանք թափառական, ոչ մեկս չենք ուզում արտերկ... Արի, հարգելի Նիկոլ Փաշինյան, ժողովորդին պատաս... ՔՊ-ն ձեզ դրդում է հանցագործության. խնդրում եմ... Մյանմայում կրկին երկրաշարժ է տեղի ունեցել Մեծ հանրահավաք Ազատության հրապարակում՝ ի պաշտ... Ահազանգ․ մարդկանց հրահանգավորում են քվեարկութ... Ավանեսյանը Գյումրի այցի շրջանակում «Արիե Կուփ... Դատախազությունը պահանջում է Վերին Գետաշենի նա... Մատենադարանի հարակից թեք լանջին տեղի է ունեցե... Արամ Ա Կաթողիկոսը Բեյրութի Սուրբ Նշան եկեղեցո... Տարադրամի փոխարժեքները այսօրվա դրությամբ Իրանը պատրաստ է բանակցել ԱՄՆ-ի հետ. ՀՀ-ն լրջո... Starlink-ը հասանելի է նաև Ադրբեջանում ՔՊ-ականը քննիչի սենյակում հեռախոսը կոտրել է, ... Իրեն «Տիկո» անվամբ դիմելու հարցի շուրջ վիճաբա... Առաջարկում եմ Մոսկվայում առայժմ ՀԿ կարգավիճակ... Անվանվել է հոգեկան առողջության բարելավման անս... Բագրատ Սրբազանը ուղերձով դիմում է ժողովրդին Ուկրաինան ունի լեգիտիմ կառավարություն․ երկիրն... Մյանմայի երկրաշարժի զոհերի թվում ՀՀ քաղաքացին... Ձերբակալված և կալանավորված անձանց ուղեկցումնե... Հայաստանում անձնական տվյալների պաշտպանության ... Անչելոտին մեկնաբանել է Բրազիլիայի հավաքականը ... «ՎԱԶ 2106»-ը վրաերթի է ենթարկել 70-ամյա հետիո... Տղամարդը խոստովանել է, որ տանը պահում է մարիխ... Երևանում թալանել են «Միլենա Սուիթ»-ի ՍՊԸ-ի տն... Մեսսին Մայամիում ներկա է եղել Ջոկովիչի խաղին.... Մյանմարի երկրաշարժի հետևանքով զոհերի թիվը 100... Աստղագուշակ՝ մարտի 29-ի համար ՔՊ-ական պատգամավորները միայն փնովել են Անդրան... Ուղարկո՞ւմ են, թե՞ ինքն է գնում. «Հրապարակ» Պապիկյանի ազաբ բաշին վերահսկում է զինվորականն... Գյումրիում և Փարաքարում քարոզարշավն ավարտվել ... Ի՞նչ եղանակ է սպասվում առաջիկա օրերին 2026-ին նախատեսվում է ունենալ դպրոցի 26 գործո... Ռուսաստանում Արցախի ներկայացուցչությունը դադա... Ովքե՞ր են հետևելու Գյումրիում և Փարաքարում տե... Բենզինը թանկացել է, իսկ հեղուկ գազի միջին արժ... Ավինյանի հնչեցրած «ղալաթ», «հաչել», «գլուխը պ... Բոնուս Սիթիին ակումբային ԱԱ-ում հաղթելու համա... 36 ժամ ջուր չի լինելու Համաձայն եմ՝ Ռեալը Բարսելոնա չէ. Անչելոտին պա... Վանաձորի շենքերից մեկում պարանով կախված տղամա... Էրդողանը և Պուտինը քննարկել են տարածաշրջանայի... Մելիք-Ադամյան փողոցում կենսունակության ավարտի... Գիտությունների ակադեմիայում ՆԱՏՕ-ի աջակցությա... 16-րդ թաղամասում ձերբակալված 19-ամյա աղջկա մո... Թրամփը համոզված է, որ Ուկրաինայի հակամարտությ... Ինչպե՞ս պետք է լրացնել եկամուտների տարեկան հա... Շղթայական ավտովթար՝ Երևանում. բախվել են երկու... Կիևը չի դիտարկում ԱՄՆ-ի կողմից տրամադրված ռազ... Անչելոտիին ազատազրկում է սպառնում. մարզիչը հա... Տեղի է ունեցել «Արա Հարությունյանի Կոմիտասը» ... Արծվաշենը 30 տարի Ադրեջանի ձեռքում է, խի՞ հետ... Գլուխներդ բարձր գնացեք ընտրատեղամասեր. Արայիկ... Խնդրում եմ անպայման կիրակի օրը` մարտի 30-ին, ... Քվեարկության և դրան նախորդող օրերին նախընտրակ... Ովքեր և որտեղից են գնացել ՔՊ-ի Սարիկի հանրահա... Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է ՀՀԿ հիմնադիր Աշոտ ... Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Կարեն Սիմոնյանը ... Մեծ Մանթաշ գյուղում այրվել է անասնակեր Երևանի Ազատության հրապարակում տեղի կունենա մե... Հանրապետական շտապօգնության ծառայությունը համա... ՀՀ ԱԳՆ-ն ցավակցություն է հայտնել Մյանմարում, ... Մակրոնը որոշիչ դեր է ունենալու Ուկրաինայի ճգն... Կաթվածը մեր երկրում մահվան պատճառներից երկրոր... 31-ամյա տղամարդը տեսազանգով մի աղջկա ցուցադրե... Գյումրիում ձերբակալվածներից 5-ի նկատմամբ որպե... Սուրեն Պապիկյանը գեներալների «գլխին հսկիչ է» ... Միանշանակ, հաղթել եմ բանավեճում, էջիս ֆոլովե... Ուկրաինային փոխանցվել է 909, Ռուսաստանին՝ 43 ... ԿԸՀ-ն իրազեկում է տարածել Գյումրիի և Փարաքարի... Տարոն Մարգարյանին մեղադրանք է առաջադրվել «Փաշինյանը չեկավ, որ ձեր վարկանիշը չընկնի՞». ... Քննիչները առգրավվել են Էջմիածնի քաղաքապետ Դիա... Կար կարգադրություն, չէին թողնում. Արա Աբրահամ... Քաղաքական խորհրդակցություններ՝ Շվեյցարիայի ար... ԵՄ պատժամիջոցները Ռուսաստանի դեմ ուժի մեջ կմն... Տավուշի մարզում իրականացվել են հարկադիր քարաթ... Ձեզ հետ հանդիպում ենք նոր իրավիճակում, երբ նա... Հովիկ Աղազարյանին մեղադրանք առաջադրվեց․ խափան... Վարչապետն ընդունել է Rotary International կազ... Սուպեր Սաքոյի մենեջերը պարզաբանում է` ինչու է... Արծվաբերդ գյուղում այրվել է բեռնատար ավտոմեքե... Ազգային ժողովը հայտարարություն է տարածել Ինչո՞ւ են խոչընդոտել Արա Աբրահամյանի մուտքը Հ...
Հայաստանի և Հունաստանի միջև միջպետական խոշոր սկանդա՞լ է հասունանում
«Հայկական ժամանակ»-ի խմբագրությունը Հունաստանից նամակ է ստացել, որտեղ առկա փաստերը դիվանագիտական սկանդալ կարող են հարուցել: Ներկայացնում ենք նամակն առանց խմբագրման.
«Վերջին օրերին Հունաստանում ՀՀ դեսպան Ֆադեյ Չարչօղլյանի քայլերի հետևանքով սկանդալային իրավիճակ է հասունանում Հայաստան-Հունաստան միջպետական հարաբերություններում: Չարչօղլյանը քայլերի է դիմել, որը մեղմ ասած, անհարիր է նրան՝ որպես դեսպանի և ընդանրապես հեռու է դիվանագիտական նորմերից:
Հարցն առաջացել է, երբ դեսպանը Հունաստանում ավանդականորեն ներկայություն ունեցող Ռամկավար ազատական կուսակցությանը (ՌԱԿ) պարտադրել է ՌԱԿ-ի 96-րդ ամյակի առթիվ կազմակերպվող հանդիսության կապակցությամբ Հունաստանի գլխավոր ընդդիմադիր ուժ հանդիսացող «Նեո Դեմոկրատիա» կուսակցության կարկառուն դեմքին, Աթենքի նախկին քաղաքապետ (2003-2006 թթ.), նախկին արտգործնախարար (2006-2009 թթ.), կուսակցության ներկայիս նախագահի քրոջը՝ Դորա Բակոյանիսին տրված հրավերը հետ վերցնել, վերջինիս ադրբեջանամետ և հակահայ անվանելով:
Դեսպանը համառորեն ճնշել է Ռամկավարներին՝ չեղարկելու արդեն իսկ շաբաթներ առաջ մամուլով հայտարարված Բակոյաննիսի հրավերն ու ներկայությունը, անհարմար դրության մեջ գցելով ՌԱԿ-ին: Միևնույն ժամանակ սկանդալային և վտանգավոր ռիսկի է ենթարկել Հայաստան-Հունաստան բարեկամական հարաբերությունները, մանավանդ որ, ըստ Հունաստանում անցկացված վերջին սոցհարցումների, «Նեո Դեմոկրատիա» կուսակցությունը մեծ տարբերությամբ շահելու է առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները և ձևավորելու է կառավարություն:
Դեսպանի գռեհիկ ճնշման տակ ՌԱԿ-ի Հունաստանի պատասխանատուները հետ են վերցրել իրենց հրավերը Դորա Բակոյանիսից, ինչը բացասական մթնոլորտի պատճառ է հանդիսացել երկու կուսակցություների միջև, որի արդյունքում «Նեո Դեմոկրատիա» կուսակցությունն ընդհանրապես չի մասնակցել ՌԱԿ-ի հանդիսությանը՝ հրավերի հետ վերցնելը համարելով անարգանք ուղղված ոչ միայն Բակոյանիսի, այլև ողջ կուսակցության հասցեին:
Առաջացած արտառոց նոր իրավիճակում, կարծես, ըմբռնելով իր սկանդալային ոտնձգության ծանրակշիռ լինելը, դեսպանը ևս «փախուստի էր դիմել» ՌԱԿ հանդիսությանը ներկա լինելուց:
Նկատի ունենալով, որ սկանդալային այս հարցը հարուցելուց մի քանի օր առաջ դեսպան Չարչօղլյանն իր իսկ խնդրանքով հանդիպում էր ունեցել նույն «Նեո Դեմոկրատիա» կուսակցության առաջնորդ Միոտակիսի հետ, մնում է հավատալ, որ ինչ-ինչ մղումերից ելնելով Չարչօղլյանը նպատակադրվել է վնաս հասցնել ՌԱԿ-«Նեո Դեմոկրատիա» հարաբերություններին, առանց հաշվի առնելու, որ դեսպանի հանգամանքով կատարված նման քայլը առաջին հերթին հարվածի տակ է դնում հայ-հունական միջպետական հարաբերությունները:
Մյուս կողմից, նկատի ունենալով նաև այն, որ դեսպանի քայլերին զուգահեռ, ՀՀ իշխանական կոալիցիային մասնակից ՀՅԴ Հունաստանի մասնաճյուղը ևս ՌԱԿ հանդիսությունը ձախողելու նպատակով տնետուն տեղի հայերին հորդորել է, որ չմասնակցեն ՌԱԿ-ի կողմից կազակերպվող «հակահայկական» հանդիսությանը, հարց է առաջանում՝ սկանդալային այս քայլը ձեռնարկվել է Երևանի իշխանության գիտությամբ և թելադրանքո՞վ, թե՞ միայն տեղական նախաձեռնություն է:
Հարցական, որի պատասխանն ի հայտ կգա ինքնըստինքյան, երբ ականատես դառնանք, թե ապաշնորհ «դիվանագետի» նկատմամբ ինչն է խոսելու Երևանում՝ թայֆայակա՞ն, թե՞ պետական շահը:
Խորիմաստ է Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովի հետօրեին, սփյուռքի կազմակերպությունների նկատմամբ քաղաքական նախասիրություններով և նախապայմաններով, փաստորեն, հակապետական նման վերաբերմունքը, որը արմատից կացնահարում է Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունները:
Հատկանշական է նաև, որ ՌԱԿ հիմնադրման 96-րդ ամյակին նվիրված շքեղ հանդիսությունը կայացավ կիրակի՝ նոյեմբերի 12-ին, Աթենքի «Ինտերկոնտինենտալ» հանրահայտ հյուրանոցի հանդիսությունների մեծ սրահում և, ի հեճուկս իրագործված բոլոր խանգարող հանգամանքների, մեծ աջակցություն ստացավ ժողովրդի կողմից»: